Oblibu vyškovské porodnice dokládá zvyšující se počet porodů. „Stále více nás vyhledávají i rodičky z jiných okresů. Loni jsme za první půlrok zvládli 477 porodů, narodila se i troje dvojčata. Od letošního ledna do června máme za sebou už 523 porodů včetně dvou dvojčat,“ srovnávala staniční sestra porodního sálu Soňa Holcmanová.

Právě do vyškovské nemocnice přijela rodit také Brňanka Veronika Pospíšilová. „Ve Vyškově nabízí skvělé zázemí. Měla jsem pokoj jen pro sebe, i s postýlkou pro dítě, a zaplatila jsem za něj pět set korun. V nabídce je také větší pokoj, kde může být také otec, ale ten už stojí kolem tisícovky,“ uvedla Pospíšilová.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Ivo ŠpatnýV boskovické nemocnici se oproti loňskému prvnímu pololetí počet porodů příliš nezměnil. „Loni jsme do června napočítali 435 porodů, narodilo se 436 dětí. Letos je to za stejné období 432 porodů a 433 dětí,“ informovala zástupkyně staniční sestry na porodním sále Eliška Machanová.

Na Blanensku podle jejích slov přivádějí své potomky na svět i ženy z Prahy či Vysočiny, ale také cizinky – Slovenky, Britky, Ukrajinky nebo Mongolky. „Nejstarší letošní rodička u nás byla pětačtyřicetiletá,“ doplnila Machanová.

Ve vyškovské nemocnici zůstávají ženy po porodu obvykle čtyři až pět dnů. „Záleží na dítěti a na stavu matky, alespoň tři dny jsou ale vhodné. Samozřejmě máme i ambulantní porody, kdy žena může odejít domů hned v den, co porodila. V prvním pololetí loňského roku jich bylo šestnáct, letos dvaadvacet,“ řekla staniční sestra Holcmanová.

V Blansku jsou ambulantní porody spíše výjimkou. „Ženy tu průměrně zůstávají po porodu tři dny. Po císařském řezu čtyři a více,“ sdělila Machanová.

Epidurální analgezii, tedy tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky tenkou jehlou do prostoru páteře, dělají v obou porodnicích. Ve Vyškově ale preferují přirozený porod. „K epidurálu saháme například při nepostupujícím porodu,“ zmínila Holcmanová.

O porodnicích v regionuVyškov
· Rodičky zůstávají v nemocnici 4 – 5 dnů.
· Za první půlrok 2017 měli 22 ambulantních porodů (s propuštěním ženy domů nejdříve za 12 hodin).
Boskovice
· Rodičky v nemocnici stráví průměrně 3 dny.
· Převažují přirozené porody.
· Ambulantní porody jsou spíše výjimečné.

Bydlí v Brně, rodí u sousedů

Na vyškovskou porodnici nedá dopustit. Přestože bydlí v Brně. Matka téměř dvouleté Julie Veronika Pospíšilová očekává narození dalšího dítěte už za dva týdny. Ve Vyškově rodila poprvé a bude i podruhé.

Před dvěma lety nejprve vybírala z brněnských porodnic. Příliš ji ale nenadchly, protože podle ní nenabízí příliš soukromí a chybí v nich rodinné prostředí. „Vyškov byl nejblíž Brnu a měl dobré ohlasy. Také jsem chtěla co nejvíce přirozený porod. Ne aby mi hned nabízeli epidurál, což ve Vyškově nedělají, pokud si o něj sami nepožádáte,“ shrnuje vyškovské plusy Brňanka.

Na tamní porodnici nezanevřela ani poté, co její první porod trval dvanáct hodin a byl hodně bolestivý. „Porodní sestra se o nás moc nestarala, u porodu jsem i zvracela. Jako druhorodička už ale nebudu tak vyšokovaná,“ věří Pospíšilová.

Na Vyškově se jí líbí také možnost udělat si porodní plán. „Podporují tu i takzvaný bonding. To znamená, že vám hned po porodu dají miminko na bříško,“ oceňuje žena.

MARIE MRÁZOVÁ