Roční registraci do knihovny zdarma, prominutí poplatků za nevrácení vypůjčených knih a mnoho zajímavých kulturních akcí. To připravily v tomto týdnu některé knihovny na Blanensku. Už podvanácté se totiž koná celostátní akce Týden knihoven.

Do letošního ročníku, který má motto Knihovny – rodinné stříbro, se podle Zlaty Houškové z pořádajícího Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky zapojilo kolem čtyři sta knihoven. „Cílem je dát o jednotlivých knihovnách více vědět a ukázat, že se zde děje i mnoho zajímavých literárních, hudebních či výtvarných aktivit,“ uvedla Houšková.

Blanenská knihovna se Týdne knihoven účastní každý rok. „Letos je připravena například ve středu od osmnácti hodin hudební beseda s Milošem Navrátilem, který připomene Glagolskou mši Leoše Janáčka. V pátek pak v osmnáct hodin začne ve výstavní síni knihovny vernisáž výstavy obrazů blanenského výtvarníka Bohumila Nečase s názvem Egyptské inspirace a jiné obrázky. Celý týden se také mohou lidé zdarma zaregistrovat do knihovny a čtenáři mohou vrátit dlouho půjčené knihy, aniž by museli platit poplatky, “ uvedl ředitel knihovny Vladimír Jančík.

Amnestii poplatků a roční registraci zdarma nabízí také knihovna v Boskovicích. „Loni se o Týdnu knihoven zaregistrovalo nově téměř osmdesát lidí a asi padesát čtenářů využilo možnost vrátit knihy bez poplatků,“ uvedla vedoucí knihovny Jitka Moráňová. Milovníci knih si v těchto dnech v boskovické knihovně mohou také koupit vyřazené knihy. „Burza probíhá před oddělením pro dospělé čtenáře, ale za příznivého počasí před budovou, aby se ke knihám dostalo více lidí,“ uvedla Moráňová a doplnila, že jedna kniha stojí pět korun.

Program má připravený i adamovská knihovna. „Už tradičně je u nás amnestie poplatků a bezplatná registrace. Letos jsme se také připojili k celostátní akci s názvem Celé Česko čte dětem. Od půl šesté tak každý den bude některý radní z Adamova číst dětem úryvek ze své oblíbené knihy,“ sdělila ředitelka knihovny Jitka Králíčková.

Také v knihovně v Letovicích si lidé, zejména pak děti, přijdou na své. „V prostorách dětského oddělení knihovny bude po celý týden výstava dětmi vyrobených punčoch Pipi Dlouhé punčochy,“ prozradila vedoucí Ivana Hanková.