Lubomír Toufar na zasedání zastupitelstva sedmnáctého prosince rezignuje na pozici blanenského starosty. Chce se plně věnovat nové práci poslance. Ve stejný den budou zastupitelé hlasovat o jeho nástupci. Pravděpodobně se jím stane Ivo Polák. Především díky svým zkušenostem. Ve čtvrtek jej jako ideálního kandidáta vybrali zástupci ČSSD na svém sněmu.

Toufar ve čtvrtek Polákovo jméno stranickým kolegům sám doporučil. „Vedla mě k tomu především práce, kterou má za sebou. Šest let byl prvním místostarostou města, dva roky členem rady, pracuje také jako krajský zastupitel a byl náměstkem hejtmana," vyjmenoval dosluhující starosta.

Tajnou volbu svého nástupce označil Toufar za jednoznačnou. „Obdržel téměř sto procent všech hlasů. Zároveň bude naším lídrem také v komunálních volbách příští rok a stane se předsedou místní organizace," oznámil a dodal, že sám na svou funkci rezignuje k jednatřicátému prosinci letošního roku.

Poláka rozhodnutí jeho kolegů velmi potěšilo. „Mám z toho upřímnou radost. Beru to v prvé řadě jako projev důvěry. Samozřejmě se stále jedná pouze o nominaci, ale podle koaliční smlouvy má naše strana na křeslo starosty Blanska nárok, proto nepředpokládám, že by na zasedání zastupitelstva vyvstal nějaký problém," uvedl.

Opozice souhlasí

Člen ODS a první místostarosta Blanska Jiří Crha už dříve řekl, že rozhodnutí nejsilnější politické strany v zastupitelstvu bude respektovat. A na páteční tiskové konferenci města to potvrdil. „Se jmenováním Iva Poláka starostou nemám vůbec žádný problém," konstatoval. Přitakal mu i druhý blanenský místostarosta Jaromír Roučka.

O křeslo starosty se kromě Poláka ucházeli také radní Michal Souček a Miroslav Starý. „Pro Poláka hrály velkou roli mimo jiné také zkušenosti z krajského zastupitelstva. Od nich si slibujeme určité výhody při spolupráci se zástupci Jihomoravského kraje na financování třeba plánovaných průtahů našimi městskými částmi. V tomto mu zbylí dva nemohli konkurovat," je přesvědčený Toufar.

Pravděpodobný budoucí blanenský starosta s podobnou iniciativou počítá. „Na těchto projektech spolupracujeme nepřetržitě a na tom se nic nezmění. Například s průtahem Lažánkami už rozpočet Jihomoravského kraje na příští rok počítá. Mým dalším velkým zájmem bude dohoda o stavbě průtahu Blanskem. I nadále se za něj budu na jednotlivých jednáních zasazovat," přislíbil Polák.

Miroslav Starý je s konečnou volbou svých stranických kolegů spokojený. „Sám jsem Iva Poláka doporučoval. Vedly mě k tomu jeho osobní vlastnosti, pracovní zkušenosti a množství práce, kterou už pro Blansko vykonal," připomněl.

Souček byl ve své reakci daleko stručnější. „Taková byla volba a já ji nebudu dále komentovat," vyjádřil se.