Vlak, který doveze turisty z blanenského nádraží rovnou k Punkevním jeskyním, stále nové domy rozšiřující město, kam to jen jde a silnice vedoucí z Písečné směrem na Těchov. O těchto představách si lidé v Blansku v příštích letech můžou nechat jen zdát. Blanenští zastupitelé právě nechali zpracovat nový územní plán. A jejich požadavky zní: Odstranit z něho všechny nereálné vize.

„Minulý měsíc jsme vybrali projektanta nového územního plánu Blanska. Bude jím brněnský tým Atelier Urbi soustředěný kolem architektky Jany Benešové. Plán by měl být hotový do konce příštího roku. A oproti tomu současnému chceme, aby v něm nebyly návrhy, které v blízké budoucnosti ve městě nevzniknou,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.

Nové domy nebudou

Desítky hektarů stavebních ploch rozlézajících se do dalších městských částí, se kterými se postupně vytrácí charakteristická podoba města. Právě to vidí blanenští zastupitelé jako největší problém současného územního plánu. „V plánu musíme nutně zredukovat počet ploch pro stavbu nových domů. Momentální územní návrhy totiž zahrnují stovku hektarů. To je několikanásobně víc, než potřebujeme. A my chceme sestavit takový územní plán, který by odpovídal tomu, jak se v Blansku skutečně staví,“ přiblížil blanenský místostarosta Jindřich Král.

Stavební místo koupené pro vnuka, který se sotva narodil nebo nákup pozemků, do kterých lidé investují pro jistotu. Pro tyto plány by už v novém návrhu podoby Blanska nemělo být místo. Vedení města v něm totiž chce dát přednost takovým stavbám, které vzniknou v příštích letech. „Návrhové plochy na bydlení chceme zredukovat zhruba na polovinu. A necháme především ty aktivní, na kterých lidé zamýšlí stavět už zanedlouho,“ upřesnil Král.

Domy vyrůstající v okolí města, pod nimiž mizí jeho centrum. Toto je nejpalčivější problém Blanska také podle architektky Jany Benešové. Právě její Atelier Urbi dostal za úkol vypracovat nový územní plán. „Koncept návrhu by měl vzniknout už do konce letošního roku. Za nejdůležitější v něm považuji zmírnit deurbanizaci Blanska. Město se totiž dost razantním způsobem rozšiřuje do okolní krajiny a vytrácí se tak jeho střed,“ popsala architektka.

Vlak k jeskyním

Nejen polovina ploch na stavbu rodinných domů zmizí z územního plánu Blanska. Vedení města se chce zbavit i návrhů, které blanenské zastupitelstvo schválilo v minulosti a které v příštích letech nepostaví. Odstraní tak hlavně stavby, na které nejsou peníze nebo jejichž stavba by byla příliš náročná. „Z plánu hodláme vyškrtnout nereálné záměry. Vypadne tak třeba trať z Blanska směrem na Macochu, která by přišla na tak obrovské peníze, že si to dnes ani nedokážeme představit. Dál tam už nebudou návrhy, které jsou v tuto chvíli nerealizovatelné, jako je například přeložka komunikace II/ 379 přes Písečnou nahoru směrem na Těchov nahoru. A zamyslet se musíme také nad řešením převedení dopravy pomocí mostu na Staré Blansko,“ nastínil místostarosta Jindřich Král.