Ateliér Makramy se skládá z několika prostor. Hlavní místnost bude sloužit jako fotoateliér a zároveň místo, kde si místní umělci budou moci vystavit svá díla. „Ateliér nabídne útočiště lokálním umělcům. Budeme zde vystavovat jejich díla, pořádat různé sešlosti a akce. Může to mnoha tvůrčím lidem pomoci se posunout,“ vysvětlila autorka a vedoucí ateliéru Michaela Buchtová.

Buchtová ateliér založila i pro podporu výroby svého vlastního blanenského oblečení. Vedle své módní značky SU, která odkazuje na moravské nářečí, chce z prostoru udělat univerzální umělecký ateliér, který v Blansku dosud není.

„Hlavní prostor ateliéru nabídne posezení a expozici mnoha obrazů a děl. V zadních prostorech pracujeme na produktech naší místní značky SU. Právě spojení oblečení a designu některých místních umělců považuji za opravdu atraktivní možnost,“ popsala Buchtová.

Použije netradiční umělecké techniky

Podle některých místních Blansko podobný projekt potřebovalo. Podobné místo se totiž ve městě nenachází. „Je to ctižádostivý a smysluplný projekt. Blansko potřebovalo v tomto směru nakopnout. Něco takového tu rozhodně chybělo,“ uvedl jeden z místních kreativců Jiří Tesař, který rovněž přispěl do ateliéru párem svých obrazů.

Buchtová chce rovněž v ateliéru v rámci tvůrčích projektů vytvářet vlastní kousky oblečení pomocí netradičních uměleckých technik.

Parádní „hadice“, líni a vzkaz od bobra. Lesníci vylovili rybník v Josefovském údolí v Moravském krasu na Blanensku.
VIDEO: Parádní hadice, líni a vzkaz od bobra. Lesníci vylovili rybník v Josefově

„Spolupracuji s mladou umělkyní, která tvoří neuvěřitelné sprejerské grafiky, její umění zdobí gólmanské přilby či nádrže motorek. Její grafika zdobí i kávovary. Chystáme se její návrhy přesunout na oblečení. Jsme hrdí, že takové tvůrčí projekty vykonáváme přímo Blansku,“ vylíčila Buchtová.

Z projektu a vzniku samotného ateliéru jsou místní kreativci a umělci nadšení. „Jsem strašně vděčná autorce Michaele Buchtové za myšlenku a vznik tohoto projektu. Je to skvěla příležitost a hlavně je mi velkou ctí, že zde mohu obrazy vystavovat. Věřím, že se tento nápad uchytí a časem bude cílit nejen na Blanensko, ale i na zbytek republiky,“ vyjádřila nadšeně umělkyně Michaela Blažková.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Žoviální název ateliéru odkazuje na uvolněnou atmosféru umění i na autorčin styl. „Koncept ateliéru Makramy je jednoduchý. Název odkazuje na skutečnost, že Míša má krámy, které vystaví, a nejen to. Tento prostor nám jako kreativním kreaturám z Blanenska umožňuje roztáhnout křídla a stoupat k výškám až po strop, který čítá přibližně tři metry," uzavřela Buchtová s úsměvem.