„Instalace zařízení u Kuřimi má být hotová v těchto dnech. Následovat bude ještě kalibrace, radar by měl být funkční od poloviny prosince," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Důvodem měření rychlosti je podle ní zajištění větší bezpečnosti. „V úseku řidiči často překračují povolenou rychlost, navíc je tam obtížné až riskantní odbočení právě do Blanenské ulice," upozornila mluvčí státních silničářů.

Na kterých dalších místech silnich prvních tříd Jihomoravského kraje už radary fungují? Přinášíme vám kompletní přehled včetně mapy míst.

Meteorologové varují před ledovkou. Může způsobit komplikace v dopravě. Ilustrační snímek.
V noci na pátek má v Brně a okolí mrznout. Meteorologové varují před ledovkou

Maximální povolená rychlost v místě měření bude sedmdesát kilometrů v hodině. Zjištěné přestupky vyřídí kuřimští úředníci a peníze vybrané z pokut poputují do městského rozpočtu.

Starosta Drago Sukalovský novinku přivítal. „Měření pomůže větší bezpečnosti, až si na něj řidiči zvyknou. Je to velmi frekventovaná křižovatka, kde lidé někdy čekají minuty na odbočení. Občas riskují a dochází pak k docela vážným nehodám. Když je provoz ve špičce, auta tam projíždí pomalu," popsal situaci před nedávnem starosta Sukalovský.

Definitivní řešení ale v této lokalitě přinese až mimoúrovňová křižovatka. Předpokládaný začátek stavby je v roce 2025. Současně má začít také stavba mimoúrovňového křížení u kuřimské místní části Podlesí. „Skoro ani nemáte šanci se zařadit. Je to nebezpečné. Méně zdatní tam mají strach,“ řekl už před časem Deníku například obyvatel Podlesí Ladislav Ambrož.

Radary na silnicích první třídy na jihu Moravy.Radary na silnicích první třídy na jihu Moravy.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

V Blanenské ulici, která se napojuje na frekventovanou I/43, byla podle průzkumu z roku 2021 intenzita dopravy 9 300 aut za den.

Na silnicích první třídy na jihu Moravy už funguje více než deset radarů či úsekových měření. „O jejich umístění nerozhoduje Ředitelství silnic a dálnic, ale bývá instalováno na žádost policie či obcí. Pouze zajišťujeme umístění a funkčnost. Výsledky měření už neřešíme," vysvětlovala mluvčí Trubelíková.

Státní silničáři plánují v příštím roce umístění dalších radarů na silnice první třídy. „Konkrétně na silnici I/52 u Pohořelic (u křížení, kde končí D52 a jsou odbočky na nedaleký Velký Dvůr a Vlasatice - pozn. red.) a na I/43 u Černé Hory," vyjmenovala Trubelíková.