Jedná se o další etapu přímého spojení z Blanska do Boskovic. Dosud je hotový jen úsek z okresního města právě na okraj Rájce-Jestřebí. „Z dopravního hlediska je podle mě průtah dobré řešení. Auta městem projedou daleko rychleji a z velké části mimo zástavbu. Například na silnici kolem gymnázia je nyní velký provoz, stejně jako na další hlavní silnici kolem sokolovny. To by měl vyřešit právě nový průtah,“ řekl Deníku jeden z místních Zdeněk Sedlák.

V neděli rozmístili dobrovolníci u silnice v Josefovském údolí na Blanensku zábrany z fólie. Usměrní tah obojživelníků.
VIDEO: Brání masakru žab. U silnice v krasu natahují přes kilometr fólií

Zároveň má ale obavy, jak budou vyřešeny křižovatky a napojení současných silnic a cest na nový průtah. „Snad zůstane zachována pěší zkratka do Jestřebí mezi poli. A také bych nerad, kdyby průtah zásadně narušil okolí řeky, kam se chodí na procházky a dosud byl klid. A ještě jedna věc. Když už se staví taková silnice za spoustu peněz, rád bych se dočkal cyklostezky z Rájce-Jestřebí ve směru na Blansko. Myslím, že nejenom já,“ dodal Sedlák.

Průtah, Rájec-Jestřebí

Cena 218 milionů bez daně. Délka přibližně 2 kilometry. Dělníci postaví na nové silnici tři okružní křižovatky, pět mostů a opraví tři původní. Dojde k přeložce inženýrských sítí, výstavbě protihlukových stěn, úpravě místních komunikací, polních cest a sjezdů. Předpokládané dokončení je v říjnu 2022. Jedná se o další etapu přímého spojení z Blanska do Boskovic. Zatím je hotový úsek z okresního města do Rájce-Jestřebí.

Investorem nového průtahu je kraj a většinu nákladů pokryjí dotace. Má zhruba dva kilometry a dělníci na něm postaví tři okružní křižovatky. „Projekt se skládá z pěti nových mostů a oprav tří stávajících. Dojde také k přeložkám inženýrských sítí, stavbě protihlukových stěn, úpravě místních komunikací, polních cest, sjezdů a chodníků. Samozřejmě se počítá také s rekultivací a vegetačními úpravami v okolí průtahu,“ informoval krajský mluvčí Michal Cagala.

Nyní podle něj dělníci připravují pilotážní plošiny. Odstartovalo vrtání, betonáž a výztuž pilot i práce na zemním tělese průtahu. „Stavba průtahu zahrnuje také demolici domu a přesun kapličky sv. Jana,“ doplnil mluvčí.

Hromady hlíny, bahno a kaluže. Uprostřed staveniště se už ale rýsuje bazén. Práce na novém areálu koupaliště ve Křtinách na Blanensku se už přehouply do druhé poloviny. Dělníci mají finišovat na konci května. V červnu už počítají se zkušebním provozem.
FOTO: Nové koupaliště ve Křtinách: dělníci jsou už za polovinou prací

Město se podle starostky Romany Synakieviczové na investici podílí výsadbou zeleně. Nový průtah má lemovat 150 stromů. „Z mého pohledu se stavbou průtahu odkloní především nákladní doprava ze zastavěné, historicky nejstarší části města, byť v jiné lokalitě město protne. Auta, která k nám prioritně nemíří, projedou rychleji a město opustí. Pro místní se zlepší podmínky jak pro dopravu, tak i pro život,“ řekla Deníku.

Doplnila, že radnice má vizi, že vzniklý prostor mezi průtahem a řekou Svitavou po majetkoprávním vypořádání využije. „Chtěli bychom na této ploše vybudovat zázemí na volnočasové aktivity pro lidi všech věkových kategorií,“ uzavřela Synakieviczová.