Plánování rozvoje regionu. Společné projekty. Prezentace úspěšných akcí z minulosti nebo informace o čerpání dotací z Evropské unie. To jsou hlavní témata besed Kulatý stůl obcí, které na Blanensku připravuje Místní akční skupina Moravský kras.

„Největšími odborníky na místní rozvoj jsou místní lidé. To je motto těchto setkání, na které zveme podnikatele, zástupce neziskového sektoru a samospráv. Společně pak navrhují plán rozvoje území. My jim můžeme pomoci například s vypracováním žádosti o dotaci a poradenstvím," uvedl Petr Revenda, projektový manažer MAS Moravský kras.

Podle Revendy tato setkání pomohou MAS Moravský kras při zpracování Integrované strategie rozvoje území na příštích šest sedm let. Strategie má obsahovat kompletní problematiku území s definováním všech rozvojových směrů a je klíčová pro čerpání peněz na projekty obcí a místních podnikatelů z části evropských fondů, jež mohou žadatelé získat přes MAS.

V předchozích letech se podařilo dokončit díky vzájemné spolupráci této místní akční skupiny s obcemi sto dvacet projektů. Při jejich dokončení pomohlo třiapadesát milionů korun z dotací Programu rozvoje venkova. „Jedním z projektů bylo například vybavení muzea pivovarnictví v Černé Hoře nebo oprava tamní kapličky kaple svaté Rodiny," dodal Revenda s tím, že jedním z hlavních témat besed je také oblast cestovního ruchu na Blanensku.

Právě na toto téma se hodně diskutovalo na Kulatém stolu obcí pod Kojálem, které se nedávno uskutečnilo v Jedovnicích. Konkrétně se nejvíce mluvilo o prodloužení cyklostezky Jedovnice Kotvrdovice do Senetářova. Případně do Rudice a na Drahanskou vrchovinu. „Myslím si, že by to nejen do Senetářova přitáhlo více turistů. Cyklostezka končí v Kotvrdovicích a do Senetářova to není zase tak daleko. Asi kilometr a půl. Pro začátek by stačila i zpevněná cesta, kterou by využili pěší i cyklisté. Dobrý tip na výlet je to určitě i pro lidi z jedovnického autokempu," uvedl jeden z účastníků besedy Alois Zouhar ze Senetářova.

Nápad na prodloužení cyklostezky se líbil i Leoši Blažkovi, jednateli jedovnické společnosti Olšovec, která provozuje u tamního rybníka autokemp. „Čím víc cyklostezek a cyklotras v okolí autokempu bude, tím lépe. Pro turisty je to velké plus, když mohou po okolí vyrazit na kolech," dodal Blažek.

Informační tabule

Toho zároveň zajímalo, jaké budou v příštích letech možnosti na získání dotací pro opravy v kempu. „Dotace jsme zatím nedostali, protože na to nebyly vypsány vhodné dotační tituly. Přece jen jsme velké ubytovací zařízení. Ale třeba se to v budoucnu změní. S MAS Moravský kras spolupracujeme," dodal Blažek.

Vilémovický zastupitel Jaromír Sedlák v diskuzi u kulatého stolu upozornil na špatný stav silnic v okolí obce. „Nevím, jestli je v silách MASky s tím něco dělat, ale některé silnice jsou opravdu v katastrofálním stavu," řekl muž.

Alois Zouhar ještě upozornil také na nedostatečný počet informačních tabulí, které by turisty navedly k zajímavostem v obcích. „Třeba u nás v Senetářově máme krásné muzeum a unikátní kostel, ale informačních tabulí je podle mého málo. A navíc si myslím, že jsou na špatných místech," dodal Zouhar.

Další beseda Kulatý stůl se ve středu uskutečnila v Rájci- Jestřebí. Příští středu se Kulatý stůl přesouvá do prostor městského úřadu v Černé Hoře. Začíná v pět hodin odpoledne a kromě veřejnosti a podnikatelů jsou na něj zváni také zástupci obcí Bořitov, Černá Hora, Lubě, Malá Lhota a Žernovník.