Kvůli stavbě silničáři od pondělí zavřou celou křižovatku. Hotovo mají mít do konce listopadu.

Myšlenku okružních křižovatek podporuje například Filip Mrva z Blanska. Problém ale vidí v tom, jak lidé na silnicích jezdí. „Přestože má Blansko aktuálně čtyři kruhové objezdy, stále se setkávám s tím, že jim nerozumí a především neví, jak se správně připojit a zařadit do proudu,“ řekl Rovnosti. S nastávajícím uzavřením křižovatky se to podle něj výrazně projeví.

Při výstavbě rondelu dělníci také současně zrekonstruují přeložku sdělovacích kabelů, vodovodní řady, a upraví odlehčovací komoru, která leží přímo v křižovatce. „I z toho důvodu není možné pracovat pouze při částečném omezení provozu,“ popsala vedoucí blanenského odboru správy a rozvoje Petra Skotáková.

V centru bude doprava houstnout

Stavbu zajišťuje firma Strabag. Její zaměstnanci začnou s frézováním povrchu hned po uzavření křižovatky.

Doprava se z uzavřených ulic přesune do centra města. „Blansko má bohužel pouze dvě průjezdné komunikace. Průtah ulicí Poříčí a Svitavská, nebo průjezd přes centrum města. Když se uzavře jedna cesta, doprava se kumuluje na té druhé,“ vysvětlil blanenský starosta Jiří Crha.

Průtah městem opravovali dělníci před prázdninami. „Jednou z podmínek uzavírky bylo, že na objízdnou trasu nesmí vjet auta nad tři a půl tuny, s výjimkou zásobování,“ dodal Crha.

Na žádost policistů bude kvůli zajištění plynulejšího průjezdu na objízdné trase změněna přednost v jízdě při výjezdu z ulice Na Řadech na Bezručovu ulici. „Opatrní by tak měli být zejména řidiči jedoucí od sídliště Zborovce,“ upozornila Skotáková.

Formální chyby

Mezi další změny patří dočasné zjednosměrnění na Žalkovského ulici. Zachovaný zůstane průjezd od kruhového objezdu u restaurace U Štěpánků kolem cukrárny Severka ve směru na Svitavskou ulici, v opačném směru tudy ale řidiči dočasně neprojedou.

Ve stejné době, kdy budou silničáři stavět okružní křižovatku, je doprava na průtahu Blanskem také omezená na dalším místě kvůli stavbě okružní křižovatky u Penny marketu. I ta potrvá do konce listopadu.

Stavba u Sportovního ostrova Ludvíka Daňka měla být původně hotová už při rekonstrukci průtahu Blanskem před šesti lety. Část místních obyvatel ale byla proti. „Již tehdy se na mne, jakožto uvolněného zastupitele na kraji přes dopravu, obrátili petenti, kteří s okružní křižovatkou nesouhlasili a vyjadřovali proti ní nesouhlasné stanovisko,“ sdělil blanenský opoziční zastupitel Jan Nečas.

Podle Nečase stavbu blokovala i nepříliš kvalitní práce blanenských úředníků. Krajský úřad jim podle něj vracel žádosti kvůli formálním chybám.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ