Vše měl změnit nový jednací řád. Nakonec jsou v něm zatím jen dvě zásadní novinky. „Písemné podklady pro zasedání zastupitelstva budeme zveřejňovat na webových stránkách města. Po anonymizaci osobních údajů nejpozději pět dní před plánovaným termínem zasedání zastupitelstva. Podklady budou na webových stránkách zveřejněny po dobu pěti let,“ informoval starosta Blanska Jiří Crha.

Ze zastupitelstva pak poběží také zvukový on-line přenos. Na jeho zajištění vyčlení město padesát tisíc korun. Zápis z jednání a zvukový záznam však na internetu veřejně přístupné nebudou. V rozporu se zákonem to není. Zápis ze zastupitelsva úředníci pořizují a zájemci do něj mohou nahlédnout na městském úřadě.

S tímto výstupem ale nesouhlasí například opoziční Piráti a Ano. Rada města totiž zveřejňování zápisů nedávno navrhla. „Na červnovém zastupitelstvu navrhneme novou podovu jednacího řádu. Chceme, aby ze zastupitelstva byl videozáznam, aby se lidé mohli podívat, jak kdo hlasoval. Zveřejňování zápisů na webu města je standardní transparetní krok. Naopak si myslím, že zvukový on-line přenos je zbytečný,“ uvedla blanenská opoziční zastupitelka za Ano Lenka Dražilová.

V podobném duchu mluví i opoziční Piráti. Komunistický zastupitel Stanislav Navrkal Deníku řekl, že město má v současnosti na starosti důležitější věci. „Proti zveřejňování zápisů ze zastupitelstva nic nemám. Každý, kdo má o dění ve městě zájem, si je ale může nyní přečíst na úřadě. Videozáznamy jsou podle mě k ničemu. Kdo je bude sledovat? Pokud lidem opravdu jde o informace, mají chodit přímo na zastupitelstva a tam se ptát. Účast místních je nulová,“ řekl Navrkal.

Podle Marka Svobody z Blanska je nový jednací řád blanenského zastupitelstva paskvil. A jeho schválení nepředcházela dostatečná rozprava a chaotické hlasování. Piráti navrhli také pořizování video záznamu. „Pan Navrkal za komunisty pak dal protinávrh. Bleskově se to odmávalo a myslím si, že spousta zastupitelů ani nevěděla, jaký je výstup. Podle mě je videozáznam důležitý. Alespoň pro mě. Pokaždé se na zastupitelstvo nedostanu a chci vědět, jak kdo v důležitých věcech hlasoval. Zápis z těchto jednání je běžně dostupný i v malých obcích,“ dodal muž.

V sousedních Boskovicích jsou zápisy z jednání zastupitelstva i videozáznam veřejně přístupné na internetu už léta.