Na bezmála čtyřkilometrovou pouť lesní cestou vyrazil s manželkou, dvěma dcerami a přáteli. Podobně jako desítky turistů nejen z Blanenska.

Další houfy výletníků mířily k hradu pěšky také z adamovské vlakové zastávky nebo na kolech. „S manželkou jsme si chtěli udělat první jarní cyklotúru. Jedeme z Brna přes Lelekovice a Šebrov. Na hradě už jsme kdysi pěšky byli, na kole ještě ne. Líbí se mi, že se o hrad někdo stará a snaží se ho opravit. Je to místo, ze kterého na člověka dýchá historie a bylo by škoda, kdyby se to tady rozpadlo," řekl Lukáš Kekely z Brna.

Někteří z turistů, kteří v pátek vyšplhali příkrý kopec na hradní nádvoří, byli trošku zklamaní. Protože doprovodný program byl hodně skromný. Na hradě bylo jen několik lidí v dobových kostýmech a pár řemeslníků. „V minulosti jsme tady měli problémy s neukázněnými pejskaři. Několikrát jsme řešili, že pes vyjel při vystoupení na rytíře nebo na tanečnice. Pak jsme vstup se psy zakázali a lidé to na Facebooku hodně kritizovali, s tím, že na hrad radši vůbec nepůjdou. Udělali jsme tedy kompromis. Zrušili historická vystoupení a pejskaři sem mají volný vstup. Stánkařů je tady jen pár, je otevřená čajovna a hradní šenk. Nechtěli jsme to dělat ve velkém," vysvětlil správce hradu Robert Kraft.

Za přírodou i pivem

Podle něj je pro turisty hrad atraktivní i tak. „Spoustě lidí stačí procházka lesem a prohlídka hradu. Vylezou si na věž, podívají se do mučírny, dají si pivo, párek a jsou spokojení. Okolní příroda je krásná," dodal Kraft.

Příchozí si přesto mohli alespoň vyzkoušet střelbu z luku nebo souboj na kladině se štíty a vycpanými obušky. „Byli jsme se podívat v hladomorně a za chvíli vystoupáme na věž. S dětmi jsme tady ještě nebyli a moc se jim tu líbí. Cestou ještě u řeky Svitavy nakrmíme oslíky a kozy a pojedeme vlakem domů," usmíval se na hradním nádvoří Roman Flek z Rájce-Jestřebí.

Hradní pán Robert Kraft dodal, že tvrz nyní bude otevřená každý víkend od desíti hodin ráno do pěti odpoledne. O letních prázdninách každý den kromě pondělí. A do konce roku bude ještě pět šest jarmarků. „Chtěli bychom také pokračovat v opravách hradní věže. A chystáme se vyčistit hradní příkop," uvedl Kraft z Českého svazu ochránců přírody a kulturních památek Nový hrad. Jeho členové tvrz postupně opravují už přes pětadvacet let.