Starostou druhého největšího města na Blanensku bude občanský demokrat Jaroslav Dohnálek. Do čela boskovické radnice se vrací po čtyřech letech. „Post uvolněného místostarosty a statutárního zástupce obsadí hnutí ANO, kde je lídr Lukáš Holík. Na obsazení pozice neuvolněného místostarosty se s koaličními partnery budeme ještě domlouvat,“ uvedl Jaroslav Dohnálek.

Dosavadní vedení radnice se starostkou Hanou Nedomovou (ČSSD) a lidoveckou místostarostkou Dagmar Hamalovou tak končí v opozici. Stejně jako komunisté a Piráti.

Ve volbách získali občanští demokraté v Boskovicích nejvíce křesel. Šest. ANO čtyři, stejně jako sociální demokraté. Lidovci tři. „S ODS jsme po volbách jednali. Součástí koalice sice nejsme, ale jsme otevření dalším jednání. Zavírat dveře nechceme. V opačném případě zamíříme do opozice,“ řekla Hana Nedomová.

Podle dlouholeté boskovické místostarostky, nyní radní a senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) vítězná volební strana s lidovci vůbec nejednala. „Z mého pohledu je to špatně a velká škoda. Nebudeme u řady projektů, které se podařilo nastartovat. Snad to nepoškodí rozvoj města,“ řekla Vítková.

V sousedním Blansku měla dosavadní koalice první společné jednání v pondělí večer. Podle všeho bude pokračovat dál. Starostou bude dosavadní místostarosta a bývalý šéf krajského úřadu Jiří Crha (ODS). Post uvolněného místostarosty zřejmě obsadí lídr sociálních demokratů a dosavadní starosta Ivo Polák. Podle informací Deníku navrhuje Volba pro Blansko s podporou Starostů a nezávislých, aby i druhý post místostarosty byl uvolněný. Na něj chtějí svého kandidáta. Lidovci se pravděpodobně spokojí s členstvím v radě.

V Letovicích se už sešli zástupci Občanské iniciativy, TOP 09, starostů a nezávislých, lidovců a sociálních demokratů. Součet jejich mandátů může ze hry odstavit vítěznou ODS a dosavadního starostu Vladimíra Stejskala.