Jedenadvacet. Tolik sportovních oddílů a zájmových organizací z Boskovicka bude podle starosty Svitávky Jaroslava Zoubka využívat novou sportovní halu. Městys ji hodlá začít stavět příští rok a nedávno podal žádost o dotaci na ministerstvo školství. „Může nám pokrýt přibližně třicet procent nákladů. Plusovým bodem k získání dotace bylo doložení čestného prohlášení těch, kteří by halu mohli využívat. Těší mě, že je o ni takový zájem, vyjádřilo se nám jednadvacet spolků s celkovým počtem asi patnáct set členů, z toho polovina jsou děti a mládež," popsal Zoubek.

Hala má podle předběžných odhadů stát kolem čtyřiceti milionů korun. Na zbytek nákladů si Svitávečtí chtějí vzít úvěr a využijí i rezervu v rozpočtu.

Nové sportoviště plánují využívat například volejbalisté z Boskovic, kde je výstavba haly zatím v nedohlednu. „Stoprocentně tam budeme trénovat i pořádat turnaje. Naši žáci a žákyně trénují v boskovických základních školách, které jsou pro tento účel na hranici možností. Ve Střední škole André Citroëna máme zápasy první ligy juniorů povolené s výjimkou. Ve Svitávce budeme vzhledem k velikosti haly moci pořádat i naše tradiční volejbalové kempy," uvedl Michal Pospíšil z Tělovýchovné jednoty Minerva Boskovice.

Městys se ale rozhodl postavit halu především pro žáky tamní základní školy a úspěšné sportovce. Například juniorský oddíl kolové se může pochlubit vítězstvím na mistrovství Evropy a dalšími úspěchy. Jeho členové přitom musejí trénovat v tělocvičně, která je v havarijním stavu. Vedení Svitávky ji proto nechá zbourat a právě na jejím místě postaví halu. „Provozní náklady odhadujeme na sedm set tisíc korun ročně, tělocvična nás stojí dvě stě tisíc za rok," upřesnil Zoubek.

Novou halu chtějí v příštím roce stavět také v Šebrově-Kateřině. Již dříve o tom obyvatelé obce rozhodli v referendu. Postaví ji na místě starého zdravotního střediska, které čeká demolice. „Již v létě jsme vysoutěžili dodavatele projektové dokumentace. O nákladech je zatím předčasné mluvit. Halu chceme hlavně pro děti, které nemají kde sportovat. Musíme se spolehnout na vlastní prostředky a úvěr," řekl starosta Šebrova-Kateřiny Radek Kloz.