Kunštátští mají před sebou nejnákladnější investici v historii města. Do roku 2010 chtějí modernizovat čistírnu odpadních vod a kanalizaci v místní části Sychotín, kde stoky úplně chybí, je dostavět. Nynější podoba sítě odvádějící splaškovou vodu totiž bude podle evropských předpisů za dva roky nedostatečná.

Předevčírem při mimořádném zasedání se tamní zastupitelé rozhodli, že náročnou akci si zajistí vlastními silami. Deseti hlasy ze třinácti proto odsouhlasili vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Ten jim sice nabízel určitou finanční pomoc, ale Kunštátští jsou přesvěčeni, že bez svazku pro bude investice výhodnější.

Zastupitelé také schválili, že z projektu vyčlení některé části kanalizace. Ponechali v něm ty, které se budou dělat nové a ty, jež budou nově mít oddělené potrubí na dešťovou vodu a splašky. „Do další etapy jsme vyčlenili stoky, které byly Vodárenskou akciovou společnosti vytipovány jako vhodné pro rekonstrukci. Na ně už jsou obyvatelé napojeni nebo mají možnost se napojit. Můžeme je pak opravit kdykoliv později. Náklady se tak sníží asi o dvaadvacet milionů korun,“ uvedl místostarosta města Petr Sojka.

I tak bude oprava splaškové sítě stát asi osmašedesát milionů korun. Prvního března má být vyhlášena výzva operačního programu životní prostředí, do které se Kunštátští chtějí s projektem přihlásit. „Pokud uspějeme, můžeme získat pětasedmdesát procent nákladů. Na zbytek bychom si vzali úvěr. Bez dotace do investice jít nemůžeme,“ uvedl starosta města Pavel Göpfert.

„Mrzí mě, že Kunštát chce ze svazku odejít, ale je to volba jeho zastupitelů, kterou nezbývá než akceptovat. Myslím, že jsme jim učinili poměrně lukrativní nabídku, takže jsem trochu zklamán, že ji nepřijali,“ komentoval krok Kunštátských předseda svazku Jindřich Král.

Vystoupení ze svazku bude pro Kunštátské znamenat, že se s ním musí finančně vypořádat. Svazek po městu podle starosty požaduje asi deset milionů korun. Zastupitelům se to zdá moc. Do měsíce proto budou po představitelích svazku chtít, aby jim jednotlivé položky v soupisu závazků vysvětlili. „Některé věci uznáváme, jiné ne.Věřím, že se dohodneme na mnohem nižší částce,“ dodal místostarosta Sojka.