Blikající hrací automaty, světla videoterminálů, neonové nápisy. Na to, že v Blansku naráží na herny na každém kroku, si už lidé zvykli. Jenže někdy nemusí být cílem majitele, aby herna přitáhla pozornost na první pohled. Třeba, když ji postaví jako firma Liška Group v těsné blízkosti Střední školy gastronomické na Masarykově ulici v Blansku.

„Už když pan Liška tento prostor rekonstruoval, upozornili jsme jej na to, že pokud by tam zamýšlel, stejně jako na Wanklově náměstí, zřídit další hernu, bylo by to protizákonné a budeme se proti tomu bránit. Přesto tam bez našeho vědomí hernu před pár týdny otevřel,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.

Blanenští radní nechali hernu prošetřit městkou policií, na to, aby ji zakázali, jsou však krátcí. „Dříve v Blansku platila vyhláška, která omezovala provozní dobu výherních automatů. Ty však začaly nahrazovat nebezpečnější videoterminály, což je případ i nové herny vedle budovy, ve které sídlí gastronomická škola. A na videoterminály nemáme žádný vliv, povoluje je totiž ministerstvo financí. Abychom tak omezením automatů ještě víc nenahrávali vzniku videoterminálů, vyhlášku jsme zrušili,“ vysvětlila Králová.

Právě na ministerstvo financí se hodlá teď město proti nové herně odvolat. „Zřízení heren v blízkosti školy je v rozporu se zákonem. Nechápeme, jak je možné, že ji vůbec ministerstvo financí povolilo. Zřejmě asi netuší, že stojí přímo vedle budovy, jejíž součásti je i střední škola. Proto se teď na ně s celým problémem obrátíme,“ dodala blanenská starostka.

Nenápadná bíle omítnutá budova herny bez zářivých nápisů přiléhající k domu, jehož součásti je i Střední gastronomická škola. Obojí vlastní a spravuje firma Liška Group. Zatímco blanenské zastupitele herna u školy trápí, její majitel v ní problém nevidí.

„Herna je maximálně zabezpečená tak, aby do ní nemohly děti do osmnácti let. Navíc, podobnými zákazy se nic nevyřeší. Mládež musí najít ve městě dostatečně atraktivní program, aby jej žádný hazard nezlákal. To je pak jedno, jestli mají hernu u školy nebo si do ní zajdou o pár metrů dál. A navíc to, jestli škole prostory vůbec pronajmeme, záleží jen na nás,“ uvedl majitel společnosti Liška Group Josef Liška.Herna v blízkosti Střední školy gastronomické však netrápí ani její ředitelku Martu Truhlářovou.

„O záměru zřídit vedle školy hernu nás pan Liška samozřejmě informoval. Že by ale její blízkost přilákala naše žáky do herny, se neobávám. Tomu, co dělají mimo školu, zabránit nemůžeme a jestli budou mít hernu blízko školy nebo o pár metrů dál, ničemu nepomůže,“ řekla Truhlářová a dodala, že si na firmu Liška Group rozhodně stěžovat nemůže. „Společnost Liška Group je ten nejlepší majitel, který nám prostory, kde sídlí škola, zatím pronajímal. Vychází nám vstříc a celou budovu nechala opravit a zateplit. Jsem přesvědčena, že ani s hernou žádné potíže mít nebudeme,“ prohlásila ředitelka školy.