Dnes sedmačtyřiceti­letému stavaři kvůli práci venku a mnohdy také v mrazu onemocněly ledviny z prochladnutí a začaly selhávat. „Pět let jsem se léčil a běhal po doktorech. Dialýzu jsem nejdřív zvládal doma s pomocí manželky, později už jsem musel jezdit do nemocnice v Blansku. Letos dialýzu zařídili i v Boskovicích, tak jsem to měl blíž,“ říká vysoký hubený muž.

Třikrát týdně čtyři hodiny čekal v nemocnici, než mu dialyzační přístroj vyčistí krev. „Od třicátého září už ale nepotřebuju dialýzu vůbec. Ve tři čtvrtě na jednu jsem dostal novou ledvinu. Pamatuju si to přesně,“ vzpomíná Novotný na okamžik, který mu změnil život.

Našel se totiž dárce, jehož ledvina nahradila tu selhávající. „Nevím, kdo to byl, ani jestli žena nebo muž. Možná nějaký motorkář, zrovna byla sezona,“ říká s nadsázkou.

Po dvou měsících od operace chodí do nemocnice na kontroly. Nemoc mu připomínají už jen jizvy. Jinak je zdravý. „Podmínkou transplantace je nemít žádné jiné problémy, vyšetřili mi dokonce i oči a zuby. No a pak jsem nesměl být ani trochu nemocný. Jednou už mi volali, že pro mě mají ledvinu, ale musel jsem to odříct kvůli nachlazení. Naštěstí se zakrátko ozvali znovu,” povídá.

Nemocné ledviny má každý desátý člověk u nás, aniž o tom ví. Velkým problémům se přitom dá předcházet. „Stačí přijít na vyšetření krve a moči, ze kterého se nemoc snadno zjistí,” upozornil lékař v boskovické nemocnici Stanislav Šurel.