Ti rozhodli, že od příštího roku přispějí na opravy objektů v památkové zóně, i když mezi památky nepatří. „Nastavíme několik pravidel, podle kterých chceme žadatele o příspěvek vybírat. Ten poskytneme pouze na opravu vnějšího vzhledu budov – oken, dveří, střech a vnější fasády. Při výběru bude záležet i na stanovisku památkářů," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

I domy na náměstí

Rozpočet podle ní zastupitelé schválí v prosinci. Zatím schválili pravidla, která ve středu nebo ve čtvrtek vyvěsí na stránky města. „Domy stojí například v Plačkově ulici a U Koupadel v židovské čtvrti. Patří sem i některé domy na náměstí, například ten, v němž sídlí hotel Záložna nebo vysoký dům na rohu Zborovské ulice. Opravu by si zasloužila třeba i kavárna a restaurace Viva," dodala.

Ředitel pobočky památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha je rád, že se Boskovice rozhodly svým obyvatelům přispět. „Většina státních a evropských dotačních programů je jen pro majitele kulturních památek. Obce s rozšířenými pravomocemi si však mohou vytvořit vlastní fondy a podpořit tak majitele. Například při výměně oken musí mít vlastníci domů kvůli památkové zóně jen dřevěná okna, plastová nepřichází v úvahu. Tuto výměnu jim fond může pokrýt," konstatoval Vácha.

Někteří už opravili

Takový případ loni řešila i majitelka obchodu s ovocem a zeleninou v novějším domě na Masarykově náměstí Miroslava Dokoupilová. „Nedávno se u nás opravovala okna a museli jsme žádat památkáře o schválení. Plastová okna jsme nemohli mít, pořídili jsme proto dřevěná. Nad námi v patře je společenství vlastníků, takže tam bydlí ještě několik lidí v bytech. Okna si pak každý byt platil sám," popsala Dokoupilová.

Podle ní jsou v domě třeba i nové vchodové dveře. A na ty by už majitelé mohli v příštím roce žádat o příspěvek.„Záleží však, jak se s ostatními obyvateli domu domluvíme. Čím víc lidí, tím je to horší," doplnila mnohým známou situaci.

To další podnikatel Alois Oujeský zatím o dotaci na svou vinotéku v Plačkově ulici žádat neplánuje. „Samozřejmě je to dobrý nápad. Většina lidí to má však podle mě už spravené. Já třeba už mám všechno opravené a nové, takže v nejbližší době příspěvek nevyužiji. Možná v budoucnu," prohlásil Oujeský.

VERONIKA PAPOUŠKOVÁ