Rekordní objem produkce umocněný navíc stavbou nové výrobní haly. To byla boskovická Novibra vyrábějící komponenty do textilních strojů loni. Následujcí rok však značí celkový propad na textilních trzích, který se nevyhnul ani boskovické firmě. Vedení tak muselo v posledních měsících přistoupit k propouštění zaměstnanců, kvalifikovaných ve strojírenském oboru. Jednatel společnosti Zdeněk Kovář počet propuštěných neupřesnil. Podle neoficiálních informací by mělo jít až o sto lidí.

Podle Kovářových slov firma doplácí na celkový propad textilních trhů, za kterým stojí snižování hodnoty amerického dolaru vůči národním měnám. „Navíc neustále rostou ceny bavlny a dalších surovin. Exportéři finálních textilních strojů utlumili výrobu a proto si u nás neobjednali naše komponenty. Konkrétně vřetena textilních strojů,“ upřesnil Kovář.

Nová výrobní hala, která je v Novibře v provozu od letošního roku se tak nevyužívá podle původního plánu. Pracuje se zde pouze v omezeném počtu směn.

Jednatel Kovář však nepřipouští, že by firma procházela výrobní krizí nebo dokonce směřovala ke krachu. „Loni byla naše výroba abnormálně vysoká. Taková situace se na trhu objevuje vyjímečně. Kdybych měl srovnávat, mohu říct, že nyní jsme podle obratu na podobných hodnotách jako v roce 2005-2006,“ popsal Kovář, který počítá s tím, že firma po stabilizaci trhu v oblasti textilu navýší výrobu i počet zaměstnanců. Otázkou zůstává, za jak dlouho.

Vedení společnosti se snaží podat propuštěným pracovníkům pomocnou ruku. Možné řešení je v nabídce volných míst v okolních firmách.

PETRA KOUTNÁ