Tramvaj jedoucí z Blanska do Moravského krasu nebo most z Blanska do Klepačova. Návrhy z územního plánu okresního města už nebudou za tři roky aktuální. Jejich platnost v roce 2011 končí. Radní v Blansku, ale i v dalších obcích už proto chystají změny. Chtějí hlavně, aby přibylo místa na bydlení.

„Já osobně si myslím, že nový územní plán nebude počítat s tramvají nebo mostem na Klepačov, to snad už dnes ani není reálné,“ uvedla starostka Blanska Jaroslava Králová. Projektanti podle ní budou hledat, kde se bude dát stavět. „V současnosti je ve městě málo možností nového bydlení, nynější územní plán s tímto problémem nepočítal,“ podotkla Králová a dodala, že v současné době se územním plánem zabývají pracovníci stavebního úřadu.

Podle vedoucího stavebního úřadu Petra Riznera územně plánovací podklady nebudou hotové až do konce roku. „Týká se to asi sto dvaceti pozemků. Ty spravují různé organizace. A některé z nich mají neúplné podklady,“ vyjmenoval některá úskalí Rizner. Poté, co vypracuje podklady s veškerými dostupnými informacemi o území, může začít pořizovat územní plán.

Olomučanští už územní plán pořizují. „Olomučany jsou teď v kurzu. Ti, kteří u nás mají pozemky, by tam rádi začali stavět domy,“ uvedl starosta Jiří Baštář. Kromě míst, kde bude možné postavit rodinné domy, vyroste ve vesničce i dům pro seniory. „Takto zapracujeme do územního plánu pozemek, který jsme nedávno dostali do vlastnictví. Jde o bývalou hájovnu nad kostelem,“ přiblížil Baštář.

Boskovičtí mění územní plán města průběžně. Rozšířili třeba průmyslovou zónu nebo z plochy za nemocnicí udělali místa vhodná pro výstavbu bytových domů. „Ročně takto provedeme alespoň třicet drobných změn. Na zasedání zastupitelstva v únoru probereme dalších osm. Třeba v kotelně na sídlišti bychom si v budoucnu představovali garáže. Samozřejmě chceme ještě rozšiřovat některé části Boskovic o výstavbu rodinných domů,“ řekl starosta Jaroslav Dohnálek.

V Letovicích se radní chystají z rozpočtu uvolnit peníze na rozjezd přípravy územního plánu. „Děláme ale teprve první kroky jako třeba výběrové řízení na zpracovatele,“ upřesnil letovický starosta Radek Procházka.