„Vstup čtyřicet korun na hodinu je pro mě jako plavce super. Skříňky z roku raz dva neřeším. S dětmi ale jezdíme do bazénu v Kuřimi. V Blansku je pro ně studená voda a nejsou tam žádné atrakce. Samozřejmě bychom uvítali něco podobné i tady. Je však otázka, kolik by to město stálo a pak potažmo i návštěvníky. Uvidíme, co nakonec místo starých lázní v Blansku vybuduje,“ řekl Deníku muž.

Lázně v Blansku

* S výstavbou krytých lázní začali dělníci v roce 1971.

* Otevřeny byly 15. října 1976.

* Jako první lázně v Československu měly zvedací hydraulické dno.

* Za více než čtyřicet let se komplex nedočkal rozsáhlé opravy.

* Blanenští chtějí starou budovu zbourat a postavit nové lázně.

* Odhad nákladů je 220 milionů. S demolicí se počítá nejdříve na podzim 2022.

Blanenská radnice už nedávno vybrala firmu, která navrhne podobu nových lázní. Původní budova z roku 1976 je na hraně životnosti a navíc je její provoz stále nákladnější. Ročně ji navštíví asi 75 tisíc plavců. Velkou část tvoří školáci. „Do výběrového řízení na zhotovení projektu se nakonec přihlásili čtyři zájemci. Komise posuzovala celkovou nabídkovou cenu ale i kvalitu projektového týmu. Vítězem výběrového řízení se nakonec stala firma Ateliér 99,“ informoval vedoucí blanenského investičního oddělení Marek Štefan.

Ta projektovala například modernizaci bazénu v brněnském Komíně, přístavbu brouzdaliště v Kuřimi nebo nebo novou část v bazénu v brněnských Lužánkách. Novou podobu blanenských lázní představí příští rok. „Vybudování nových lázní se má vejít do částky 220 milionů korun. Z toho také vycházela předpokládaná hodnota veřejné zakázky na zhotovení projektu, ta byla 10 milionů korun. Nakonec se vše podařilo vysoutěžit za necelého 7,5 milionu korun,“ dodal blanenský úředník.

Původní záměr generální opravy zchátralého objektu zástupci města před časem zavrhli. A schválili demolici a výstavbu nových lázní. „Shodli jsme se na tom, že než za velké peníze opravit jen bazén, bude lepší staré lázně zbourat a postavit nové. Nikdo neví, jaké by při opravě vznikly více náklady a kolik by oprava nakonec stála. Určitě by po odkrytí stavby k nějakému překvapení došlo. Nový bazén by měl být nejen o plavecké části, ale i relaxační pro celé rodiny. Okresní město si to zaslouží,“ uvedl opoziční zastupitel za hnutí Ano Jan Nečas.

Podle blanenského starosty Jiřího Crhy bude mít nová budova centralizovaný bezbariérový vstup. Moderní technologii pak výrazně sníží provozní náklady celého objektu. „Vodu bude možné dopouštět z nedaleké studny a ne z vodovodního řadu. Zužitkovávat chceme také odpadní teplo,“ řekl Crha.

Dodal, že provoz lázní chce město zachovat co nejdéle. Demolice staré stavby by měla začít nejdříve na podzim 2022.