Dospělý cyklista městy na Blanensku ještě jakžtakž projede. Rodinky, které si vyjedou s malými dětmi na kole, už mají problém. Blanensko nepatří zrovna k regionům protknutým cyklostezkami. V některých jeho částech se cyklisté dočkají nových stezek už za chvíli, někde však jejich stavbu brzdí peníze nebo dohady s majiteli pozemků.

„V tomto roce jsme plánovali postavit cyklostezku z Blanska směrem do Ráječka. Kvůli komplikacím s výkupem pozemků ale letos nebude. Momentálně jednáme s majitelem, jehož pozemek trasu půlí. Věříme, že ji postavíme v příštím roce,“ řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Vlastnická práva brzdí také cyklotrasu samotným Blanskem. „Cyklostezku od sportovního ostrova bychom chtěli protáhnout až na nádraží. Aby se to podařilo, musíme se nejdřív domluvit s vlastníkem Billy,“ nastínil starosta.

Kromě těchto tras v Blansku na příští rok také plánují okružní trasu na baseballovém stadionu na sportovní ostrově pro cyklisty i inlinisty. Podle cyklistů už bylo načase.

„Každá nová cyklostezka ve městě má smysl, i když třeba měří jen pár set metrů. Když jedu na kole sám, nějak to zvládnu i na frekventované silnici kolem aut. Ale pokud si chce někdo vyjet jako rodinka nebo učit děti jezdit na kole, jsou pro něj cyklostezky nutností. Určitě by pomohla cyklotrasa třeba i z Blanska kolem ČKD na Skalní mlýn,“ míní David Jarůšek, který často Blanenskem projíždí na kole.

Cyklistům mají usnadnit cestu z města úpravy na silnici vedoucí z Blanska pod Nový Hrad. V první etapě hlavně pomocí značek. „Práce na této silnici budou dokončeny v nejbližší době. Platí je kraj a v první fázi na ní přibyly značky s upozorněním na zvýšení výskyt cyklistů. Tam, kde to šlo, se rozšiřuje také boční pruh pro cyklisty,“ popsal Toufar.

Definitivně vyřešit problematickou trasu vlastní cyklostezkou, po které kolem cyklistů sviští v těsné blízkosti rychlá auta i motorky by mohlo Blansko ve spolupráci s krajem až v roce 2012 nebo 2013.

Novou cyklostezku dokončí do dvou měsíců Boskovičtí. A město chtějí zpřístupním cyklistům i dalšími trasami. „Asi kilometr a půl dlouhá cyklostezka z Boskovic do Mladkova už je vytyčená a co nevidět se začne stavět. Hotová bude do konce října,“ potvrdila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Tak do dvou let se snad dočkají cyklisté v Boskovicích i dalších stezek. „Nové cyklostezky plánujeme postavit ještě v ulici Svatopluka Čecha ke hřbitovu a z Dukelské směrem na Šmelcovnu. Pokud vše dobře půjde, mohly by být tak do dvou let,“ přiblížila Vítková.

Podle ní by si Boskovicko zasloužilo i další cyklostezky. Na ně však chybí peníze. „Oproti některým jiným regionům na Boskovicku moc cyklostezek není. Je to dáno už tím, že Boskovice jsou město plné kopců, ale cyklisté by určitě ocenili třeba nové trasy v Pilském údolí. Vše ale stojí na penězích,“ dodala Vítková, která sama patří k vášnivým cyklistům.

Okolo města plánovali postavit cyklookruh Kunštátští. Nedostali však na něj dotaci, proto od stavby prozatím upustili. „Měla to být asi čtyři až pět kilometrů dlouhá cyklostezka, která by v podstatě okružovala Kunštát. Budeme to zkoušet znovu, ale bez dotace si stavbu nemůžeme dovolit,“ vysvětlil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Vedle okružní cyklostezky Kunštátští plánují ještě propojení města směrem na Černou Horu. „O této trase se zatím jen domlouváme v rámci sdružení obcí. Pokud se nám podaří na ni udělat projekt, bude tak nejdřív v příštím roce,“ nastínil starosta.

V získání dotace na nové cyklostezky ze Zboňku do Letovic a z Letovic do Skrchova doufají Letovičtí. Kromě těchto tras plánují ještě spojit město s Boskovicemi. „Tuto stezku bychom vedli přes Vísky až do Boskovic. Jedná se o společný projekt, na kterém se domlouváme s ostatními obcemi v rámci mikroregionu,“ řekl letovický starosta Vladimír Stejskal.