Další cyklostezky plánují i v Blansku. Jedna by měla vzniknout od ředitelství ČKD Holding až k odbočce na Lažánky. „Připravujeme podklady pro projekt. Jsou tam ale problémy s pozemky, netušíme tedy, kdy začneme se stavbou," řekl vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan. Právě po této trase, kde je v sezoně velmi hustý provoz, míří většina turistů ke Skalnímu mlýnu a Punkevním jeskyním v Moravském krasu.

V září by měli v Blansku dostavět také cyklostezku od zimního stadionu k tenisovým kurtům. Na ni pak naváže příští rok stavba další části. Od skateparku k baseballovému hřišti.

Na dalších cyklostezkách pracují i třeba v Drnovicích a sousedním Zbraslavci. „Trasa bude dlouhá jeden a půl kilometru a povede kolem rybníků. S její stavbou začneme nejpozději začátkem příštího roku," uvedl již dříve drnovický starosta Petr Ducháček. Drnovice jsou navíc propojené cyklostezkou i s vedlejšími Lysicemi.

22milionů korun má stát cyklostezka propojující Slavkov u Brna a Hodějice na Vyškovsku.

Na Vyškovsku plánují už delší dobu propojení Vyškova s Pustiměří cyklostezkou, kvůli lidem, kteří jezdí za prací do tamní průmyslové zóny. Starosta Pustiměře Miloš Nevřala uvedl, že stavba stezky zatím není na pořadu dne. „Nyní se musíme zaměřit na jiné investiční akce. Například na rozšíření kapacity mateřské školy," vysvětlil Nevřala.

Řekl, že od záměru obec neustupuje. „Příští rok bude věc na pořadu jednání zastupitelstva. Řada lidí by cyklostezku uvítala," dodal.

Podobně jako u pustiměřské zůstaly zatím neuskutečněné plány i ve vyškovské místní části Lhota. Cyklo-stezka ji měla propojit s Hamiltony. Radnice ale od výstavby nejspíš ustoupí. Podle mluvčí města Dany Ryšánkové se vyskytl problém nejen kvůli komplikovanému terénu. „Zvažujeme také, zda by byla cyklisty vůbec využívaná," sdělila Ryšánková. Podle diskuze pod článkem na facebookovém profilu Vyškovského deníku Rovnost jsou však místní o její prospěšnosti přesvědčení.

Naopak cyklostezka propojující Slavkov u Brna a Hodějice na Vyškovsku už má zcela konkrétní obrysy. Na dvaadvacetimilionovou stavbu hodlá město v září požádat o dotace. Ty můžou pokrýt až devadesát procent nákladů. Na zbylých deseti se pravděpodobně bude spolupodílet město s Hodějicemi. „Se spoluúčastí počítáme. Zatím nevíme, o kolik peněz se bude jednat, ale zhruba půjde o dvě stě tisíc," nastínil starosta obce Jiří Florian. Pokud bude Slavkov v žádosti úspěšný, počítá se zahájením výstavby už příští rok na jaře.

Přibližně půlkilometrová trasa má vzniknout i mezi Bučovicemi a jejich místní částí Kloboučky. Tam je ale záměr zatím v plenkách. Přestože většinu pozemků už má město k dispozici, o dotaci si plánuje zažádat až příští rok.

VERONIKA JELÍNKOVÁ
ALENA GRYCOVÁ