To jsou jen některá místa, které chce už brzy navštívit blanenský podnikatel, a hlavně sportovní nadšenec Zdeněk Novák. Dvacátého ledna odjíždí putovat na Kubu. V jeho případě to není první cesta do vzdálených končin. Ostřílený dobrodruh má v nohách i takové země, jako je třeba jihoamerické Peru.
„Na Kubu odjíždím bez nějakého jasného cíle,“ povídá Novák.

Naskytla se mu příležitost účastnit se výpravy do tohoto ostrovního státu po boku studentů z katedry geografie Masarykovy univerzity v Brně. „Na Kubě budu celý měsíc, takže budu mít snad dostatek času poznat přírodní krásy země i místní lidi,“ plánuje si Novák. „Navíc se o naši výpravu bude starat tamní spřátelená studentská organizace, která nám ukáže také místa, kam se běžní turisté s cestovní kanceláří jen tak nedostanou,“ vysvětluje cestovatel.

Má na mysli třeba návštěvu kubánského pralesa nebo potápění se se šnorchlem v zatopených podzemních jeskyních, takzvaných cenotech. „Na hladině takového jezírka třeba dovádí kubánské děti, ale pod nimi je několik desítek metrů hluboká zatopená jeskyně s křišťálově čistou vodou. To mě láká,“ zasnil se dobrodruh. Proto s sebou bere i nezbytnou výbavu, jako jsou ploutve a šnorchl.

Spolu s ním se na Kubu vydá i několik dalších lidí z Blanska, například Irena Vrtělová, blanenská zubařka a ochotnice místního divadelního spolku. „Na výpravě bude patnáct lidí, několik z nich velmi dobře znám. Nejsou to žádné třasořitky, takže vím, že se s nimi mohu vydat třeba i do pralesa,“ pochvaluje si Novák.

Záznamy z výpravy se možná stanou i tématem nějaké besedy. „Nějakou přednášku o této cestě bych po návratu rád uspořádal, ale teď předem to nemohu slíbit,“ říká dobrodruh. „Člověk nikdy předem neví, co ho potká. Záleží, co se mi podaří nafotit a zaznamenat,“ objasňuje.

Na Kubě je touto dobou velmi teplo, právě skončilo období dešťů. „Mělo by tam teď být nejstálejší počasí v roce, proto si s sebou beru mimo jiné i hromadu opalovacích krémů,“ dodal muž, který doufá, že se osobní zavazadla cestou někde nezatoulají. „Ze suvenýrů bych si rád dovezl třeba pravý kubánský doutník nebo rum,“ usmívá se.