Další fototermické panely pak ohřejí vodu pro sprchy a toalety v obecním kempu u rybníka. V Suchém si od toho slibují úsporu v řádech desítek tisíc korun ročně. „Střecha na hasičské zbrojnici je obrácená směrem k jihu a je pro instalaci této techniky ideální. Díky solárním panelům bude budova energeticky soběstačná a přebytek energie prodáme do sítě,“ řekl Deníku Rovnost starosta Suchého Jakub Hlubinka.

Zatímco fototermické panely chtějí zprovoznit už na jaře, fotovoltaiku zřejmě spustí později. Podle Hlubinky čekají na úpravu energetického zákona ohledně zvýšení kapacity, pro kterou není nutné mít licenci. „Navíc jsou v tuto chvíli nabídky firem, které fotovoltaiku prodávají a instalují, velmi často přemrštěné. Spousta lidí si to neumí spočítat. Samozřejmě se v tom odráží situace na trzích s energiemi. Do takové investice jít rozhodně nechceme. Počkáme, až se situace trošku uklidní,“ poznamenal Hlubinka.

Dodal, že v obci mají další vytipovaná místa pro instalaci zmíněných panelů. Provádí energetické výpočty a výpočty návratnosti. Jednají s distributory a dalšími dotčenými orgány o různých možnostech jejich využití.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se podobnou cestou v poslední době vydává stále více obcí, firem i domácností. Mohou za to stoupající ceny tradičních energií. Plynu, elektřiny i uhlí. A také dřeva. „Po alternativních zdrojích energie je v současnosti velká poptávka. Je ale potřeba, spočítat si návratnost podobných investic. Ty jsou nyní úplně jinde, než před válečným konfliktem na Ukrajině. A také roční využitelnost zmíněných zdrojů,“ podotknul Kovanda.