Vážení čtenáři, uvítali by jste v Blansku nové kruhové objezdy u lázní a u hotelu Macocha? Odpovězte prosím na otázku v pravém horním rohu. Děkujeme

Radní by si přáli v ulicích Svitavská a Poříčí zvýšit bezpečí. Úpravy by zasáhly úsek od hotelu Macocha po supermarket Kaufland. Nyní odborníci zpracovávají investiční záměr.

Při příjezdu do Blanska musí zpomalit v jízdě cyklista Robert Šamonil. Ulicí Svitavskou projíždí denně. „Na křižovatkách si musím dávat obzvlášť pozor, a to i když jedu po hlavní. Spousta řidičů si totiž cyklisty nevšimne,“ popsal obavy, které pociťuje při průjezdu Blanskem Šamonil. Dalším nebezpečím jsou chodci, kteří často bez rozhlédnutí vstoupí na přechod pro chodce a vydají se do silnice. „Bohužel tito lidé si myslí, že mají absolutní přednost,“ podotkl náruživý cyklista.

Problém by částečně vyřešil speciální pás pro cyklisty. Právě takovou vizi mají blanenští radní na hlavní tahu. „Nezlepšila by se jen bezpečnost cyklistů. Plánujeme, že bychom silnici rozdělili ostrůvky. Dále bychom udělali odbočovací pruhy na křižovatkách s ulicemi Nádražní, Mahenova či Kollárova,“ popsal blanenský místostarosta Jindřich Král s tím, že stávající silnice je široká jedenáct a půl metrů. Po úpravách bude o dva metry užší. „Začneme na křižovatce u hotelu Macocha. Tu chceme změnit v kruhový objezd. Dále se nám potvrzuje, že udělat další objezd z křižovatky u krytých lázní, je správné řešení,“ pokračoval Král. Za rondel u lázní bojovali radní už v minulosti. Obyvatelé bytových domů jsou však proti. Stejně tak i policisté.

Podle jejich slov není provoz u lázní natolik hustý, aby se zde stavěl kruhový objezd. „Česká státní norma stanovuje, že se okružní křižovatky staví v místech, kterými projede denně devět tisíc vozidel. Křižovatkou u lázní jich ale projíždí méně,“ vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že toto místo opravdu není pro chodce bezpečné. Policisté navrhují chodce chránit vytvořením dělícího ostrůvku uprostřed vozovky a přechod osvětlit.

Naopak kruhový objezd u Macochy policisté vidí jako plus. „Zpomalil by auta přijíždějící do města, což je bezpečnější pro chodce, kteří v tomto místě musí navíc zdolat širokou silnici,“ míní Šebková. Podle ní jsou ulice Svitavská i Poříčí velmi frekventované. „Dále je tu problém s chodci. U supermarketu Lidl dokonce došlo ke střetu člověka s autem,“ dodala Šebková. K chystanému průtahu městem se chtějí policisté vyjádřit, až budou mít na stole projekt.

Ulice Poříčí v Blansku

Podle vedoucího blanenských silničářů Miloše Bažanta je zatím reálná vidina obou kruhových objezdů. „Co se průtahu týká, zpracováváme investiční záměr. Odborníci z krajského úřadu pak ještě musí rozhodnout, jestli budeme pokračovat v realizaci,“ řekl Bažant.

Podle místostarosty Krále by stavby mohly odstartovat v roce 2013. Jejich součástí je i rekonstrukce podloží silnice.

Počítačový návrh nové kruhové křižovatky pod Rudoarmějcem. Pohled od výškového domu na ulici Smetanova.