Opravy mostů na silnici z Blanska do Šebrova jsou v plném proudu. Rekonstrukce má být hotová do konce října. Dělníci se proto teď pustili i do výměny starších, rezavých a místy dopravními nehodami poškozených svodidel. Mnoho řidičů se však ptá, proč silničáři místo klasických nepoužili raději vylepšená s dvojitým pásem, která jen o kus dál lemují stopadesátimetrový úsek silnice. Jiní však zmíněná svodidla kritizují.

Nová svodidla sahají až k zemi, na jejich spodní polovině je pás zabraňující podjetí motorkáře a tím i jeho vážnému zranění, řidiče na tvar zatáčky navíc upozorní reflexní vodicí značky. „Projekt na výměnu svodidel při opravě mostů mezi Blanskem a Šebrovem jsme zpracovávali už loni, tedy v době, kdy jsme vůbec netušili, že je možné používat i lepší typy, které v těch místech na část silnice přibyly až na konci roku. Jelikož bychom museli použít certifikovaný systém v celku a nelze jej jen doplnit o určité části, zasahovat do hotového projektu by bylo náročné, a tak jsme se do toho nepouštěli. Nicméně, teď sice použijeme klasické typy, ale věřím, že jednou bude možné k nim dodatečně připevnit spodní bezpečnostní pásy proti podjetí motorkáře," uvedl šéf blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant.

Zátěžové testy

Nová svodidla se totiž nabízejí pouze jako jeden systém pevného svrchního a pružně ukotveného spodního pásu, který v zemích západní Evropy prošel zátěžovými testy a má tak platné certifikáty. Právě tento model jedné německé firmy se testuje i u Blanska.

Pokud se tedy plánuje kdekoliv v České republice výměna svodidel, je možné uvažovat o pořízení nových typů. Kvůli současné legislativě ale nelze doplnit jen spodní pásy na klasická svodidla, třebaže byla měněna teprve nedávno. Dva různé prvky totiž nemusí mít stejnou kvalitu jako celistvý systém. „V prvé řadě jde o odpovědnost. Nová svodidla byla navržena a fungují jako jeden systém, na který byly aplikovány zátěžové testy. Žádný výrobce nedovolí, aby na jeho výrobek někdo dodatečně montoval jiný doplněk než ten, který je povolený v technických podmínkách, kdyby to potencionálně mohlo změnit jeho vlastnosti, především bezpečnost," uvedl Milan Dont z odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy.

Dodal, že právě spodní pás v podmínkách zatím uvedený není, což se ale možná brzy změní. Pomoci tomu mají i dobré výsledky nynějšího testování nových svodidel u Blanska Centrem dopravního výzkumu financovaný Technologickou agenturou České republiky.

V České republice zatím nikdo stejný systém nenabízí. „S jedním českým výrobcem však už jsme ve styku a na stejném ochranném systému prý už pracuje. Snad se podaří vytvořit i společný zkušební úsek," doufá Pavel Tučka z Centra dopravního výzkumu, který má projekt na starosti.

Dodal, že každý metr takového svodidla prý stojí jen o několik stovek až tisíců více než klasický typ. „V porovnání s každým zachráněným lidským životem, který jsme pracovně vyčíslili na deset miliónů korun, jsou to zanedbatelné částky," zdůraznil Tučka.

300 motorek za den

Nové typy svodidel mají zabránit tomu, aby se motorkář střetl s kotvícím sloupkem svodidla, což často způsobuje závažná až smrtelná zranění. V té rychlosti mu totiž pevné sloupky amputují končetinu či hlavu. Právě na testovaném úseku u Blanska bylo jen v letech 2005-2010 pět takových případů, z toho tři skončily vážným zraněním a dva smrtí. Z dopravních průzkumů zase vyplývá, že právě po této silnici projede až tři sta motorek za den. A místo povolené sedmdesátky tam někteří jezdí nejméně dvakrát rychleji.

S vylepšováním svodidel kvůli „dobrovolným dárcům orgánů", jak se motocyklistům často přezdívá, proto mnozí kolemjedoucí řidiči ani cyklisté nesouhlasí. „Motorkáři si z té silnice udělali závodní dráhu. Na rovince u Novohradského tunelu jezdí jako blázni, to samé v serpentinách pod Šebrovem. Křížků je tam u cesty dost. Podle mě si to musí každý řidič srovnat v hlavě, jak chce jezdit. Svodidla tomu moc nepomůžou, denně by tam měli stát policisté a dávat mastné pokuty," řekl muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.