Od ledna monitoruje koncentraci rakovinotvorného benzo[a]pyrenu v ovzduší. „Tato látka je v současnosti v České republice největším problémem ve znečištění ovzduší. Prakticky osmadevadesát procent ji vzniká z lokálního vytápění v domácnostech v kotlích na tuhá paliva. Na řadě míst jsou definované limity několikanásobně překračovány,“ řekl Deníku vedoucí brněnského oddělení kvality ovzduší Jáchym Brzezina.

Do nebe odešla legenda Křtinského údolí. Speleolog Miroslav Kubeš mladší (na snímku uprostřed).
Do nebe odešla legenda Křtinského údolí. Speleolog Miroslav Kubeš mladší

Problém je podle něj spíš v menších obcích, než ve městech, kde se velká část domácností vytápí centrálně. Blansko meteorologové vybrali proto, že v severní části Jihomoravského kraje dosud neměli žádnou pozaďovou městskou stanici. Situaci monitorovali jen pomocí modelů. Nyní budou mít z této lokality přesná data. Stanice se do okresního města přesunula z obce Kuchařovice na Znojemsku. „Zatím v Blansku zůstane na dobu neurčitou. První data už bychom mohli mít na jaře. Celoroční přehled koncentrace benzo[a]pyrenu příští rok na jaře. Filtr budeme převážet do laboratoře v Ústí nad Labem,“ upřesnil Brzezina.

Protestní pochod s rakví k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného.
VIDEO: Protestující přivezli rakev k domu ministra Blatného na Brněnsku

Podle šéfa blanenského rybářského spolku Martina Skláře neměli rybáři s umístěním hydrometeorologického zařízení v oploceném areálu sádek problém. Odborníci je kontaktovali loni v září, zda by nenašli na svých plochách vhodnou lokalitu. „Mělo to být volně nepřístupné místo v blízkosti přívodu elektřiny. Nabídli jsme dvě lokality. V sídle spolku a poté na sádkách. Jako spolek v tom spatřujeme přínos pro občany města, kteří budou mít alespoň představu o tom, co vlastně dýchají,“ uvedl Sklář.