Kde, za kolik a hlavně kdy bude stát v Boskovicích nová sportovní hala? To je otázka, která nedá spát boskovickým sportovcům. Krátce poté, co bagry vyhloubily jámu pro nové sportoviště ve Slovákově ulici, dostalo kvůli protestům a špatnému podloží definitivní stopku.

Zastupitelé pak rozhodli, že jej postaví ve sportovním areálu Červená zahrada. Jenže sportovci mají obavy, že na halu budou čekat příliš dlouho. „Už dnes je pozdě. Hala už měla dávno stát. Myslím, že není šance postavit ji do konce volebního období. Naši muži musejí dvakrát týdně jezdit trénovat do Letovic. Mládež trénuje v boskovických tělocvičnách, které podmínkám našeho sportu nevyhovují. Brzdí to náš rozvoj, v Boskovicích spousta lidí florbal ani nezná," posteskl si prezident florbalového oddílu FBO OREL Boskovice Petr Martinek.

Kdy bude v Boskovicích hala stát, si netroufá odhadovat trenér mužstva A fotbalového klubu FC Boskovice Jan Havlíček. „Děti trénují v tělocvičnách v základních školách, které jsou malé. Potřebujeme větší prostory i pro pořádání turnajů," uvedl Havlíček.

Starostka Boskovic Hana Nedomová sdělila, že město na přípravě sportovní haly pracuje v souvislosti s řešením celého areálu Červená zahrada. „Požádali jsme o spolupráci Technickou univerzitu v Liberci. Návrhy řešení areálu Červená zahrada zpracují studenti oboru Architektura a urbanismus v rámci zimního semestru. Necháme také ateliérem zpracovat urbanistickou studii. Návrhy pak předložíme zastupitelstvu i veřejnosti," přiblížila Nedomová.

O tom, kdy se město do stavby haly pustí, kolik peněz bude stát a dalších podrobnostech je podle ní zatím předčasné mluvit.

Přípravy jsou totiž teprve na začátku. Cílem města je pozemky v Červené zahradě scelit pro potřeby uceleného sportovního komplexu. Loni zastupitelé schválili odkup pozemků takzvaného Dvořáčkova mlýna. Jednání nejsou uzavřena s Janem Paroulkem ohledně pozemku u hotelu Velen, s Dominikem Božkem o pozemcích společnosti MP Holding nebo Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Město jedná také s majitelem autobazaru V Podhradí Zdeňkem Zemanem. Jeho pozemky se nacházejí vedle Dvořáčkova mlýna. „Jednání trvají i s přestávkami již druhý rok. S vedením města jsme se ale předběžně domluvili na určitých podmínkách. Pokud bude z jejich strany zájem, pozemky prodám," sdělil Zeman. Za kolik je ochotný parcely prodat prozatím sdělit nechtěl.

Pozemky s mlýnem loni město vykoupilo za čtrnáct milionů korun. Znalecký posudek je přitom ocenil na necelých devět milionů. Právě kvůli vyšší ceně, než jaká byla v posudku, podal někdo před časem na město anonymní trestní oznámení. „Případ jsme prověřili a odložili. Pokud se objeví nové skutečnosti, lze jej znovu otevřít," uvedl mluvčí blanenské policie Bohumil Malášek.

ZAJÍMAVÉ NÁPADY

Vedení města již loni na podzim představilo čtyři varianty, kde by hala mohla stát. Ani jedna nevyžaduje přikupování dalších pozemků. Ve všech případech se velikost haly pohybuje mezi 2 300 až 2 600 čtverečních metrů, všechny počítají s minimálně sto čtyřiceti parkovacími místy a přinášejí další tipy na využití prostoru.

A studentské návrhy mohou přinést nové pohledy na využití prostranství v Červené zahradě. „Jako první krok je to určitě dobré řešení. Za malé finanční náklady může spolupráce se studenty přinést spoustu nápadů. Město by si ale mělo pohlídat, aby vše stihli odevzdat v přijatelné podobě do prosince, kdy je má město představit na jednání zastupitelstva. Protože semestr končí později," upozornil boskovický architekt Jiří Klimek.

Podle bývalého starosty města Jaroslava Dohnálka se sportovci haly nedočkají ještě hodně dlouhou dobu. „Žádná hala v nejbližších deseti nebo minimálně pěti letech v Boskovicích stát nebude. Než se udělá studie, projekt nebo vyřídí potřebná povolení, bude to trvat ještě dlouho," míní Dohnálek.