Starat se o takto nemocného člověka je velmi náročné. Zájemcům s tím pomohou ve speciální poradně, kterou čtvrtého června otevřou v Senior centru Blansko.

Podle ředitelky Senior centra Lenky Dražilové bude hlavním smyslem poradny pomáhat lidem, kteří se doma starají o rodinného příslušníka, jenž onemocněl některou formou demence. „Nejčastěji to bývá Alzheimerova choroba. Po dohodě a objednání předem bude v poradně také možné nechat si provést vyšetření paměti, aby se včas mohlo odhalit případné podezření na nástup této nemoci," uvedla Dražilová. Chorobu totiž zatím nelze účinně léčit, ale dá se zpomalit její postup.

Každý druhý čtvrtek

Poradna pro pečující o osoby s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy onemocnění demencí bude otevřena zatím každý druhý čtvrtek v době od dvou do čtyř hodin odpoledne. „V případě velkého zájmu můžeme mít otevřeno častěji," doplnila Dražilová. Zájemci se mohou objednat na telefonních číslech 516 414 507 nebo 516 412 900.

Senior centrum Blansko je kontaktním místem České alzheimerovské společnosti a držitelem certifikátu Vážka, který je zárukou odborného personálu a poskytování kvalitních pobytových služeb pro lidi nemocné demencí. „Zvládnutí této nemoci doma s sebou nese zvýšené nároky. Pečující se musí naučit změnit přístup k takto nemocnému člověku, změnit zažité stereotypy komunikace a chování," dodala ředitelka.