Blanenský region patří díky rozmanité členitosti krajiny a špatném stavu vozovek k jedné z nejhůře dostupných oblastí v rámci Jihomoravského kraje. Každá vteřina, o kterou se zpozdí sanitka jedoucí k pacientovi, může být osudná. Lékaři a záchranáři na Blanensku však dostanou v těchto dnech posilu – novou a rychlejší sanitku.

Územní oddělení záchranné služby Blansko, kam patří celý region včetně Boskovic, má dohromady šest velkých sanitních vozů a jeden upravený osobní automobil. V Blansku mají stanoviště tři sanitní vozy a jeden osobní, v Boskovicích jsou dvě sanitky a ve Velkých Opatovicích jedna.

A právě záchranáři v Boskovicích vymění jednu ze dvou starších sanitek za moderní vozidlo. „Nová sanitka je vybavena špičkovou technologií,“ sdělila tisková mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Barbora Zuchová. „ Například EKG monitor s defibrilátorem je vybaven možností přenosu záznamu přímo do zdravotnického zařízení. Pacienti s akutním srdečním onemocněním jsou tak přímo z terénu převezeni na specializované pracoviště, kde mají lékaři již před příjezdem pacienta podrobné informace o jeho zdravotním stavu a jsou připraveni na jeho řešení,“ objasnila jednu z předností nového vozu Zuchová.

Vybavení vozů:
Diagnostická monitorovací technika (pulzní oxymetr, EKG monitor, tonometr, glukometr atd.), transportní technika (speciální polohovací nosítka, transportní plachta atd,), obvazový a fixační materiál (dlahy, krční límce, vakuová matrace atd), terapeutické přístroje a prostředky (defibrilátor, medicinální kyslík, intubační sety, kanyly, léky atd). aj.
Technické parametry MB 318 Sprinter:
• v konfiguraci vozidel pro ZZS JMK max. rychlost až 180 km/h
• vznětový motor V6 o objemu 2.987cm3, výkon 135kW/184 PS při 3.800 ot./min., max. kroutící moment 400 Nm v rozsahu 1.600 - 2.600 ot./min. - vše s využitím turbodmychadla s proměnlivou geometrií lopatek a systémem vstřikování CDI druhé generace
• nejnovější standardy z hlediska bezpečnosti - airbag řidiče a spolujezdce, okenní airbagy, ABS, ASR, adaptivní ESP, BAS
• optimalizované jízdní vlastnosti vozu formou výbavy zesílenými tlumiči a stabilizátory
• zajištění komfortu osádky pomocí klimatizace, parkovacích čidel, el ovládání oken i zrcátek
• plnění emisních norem EURO 4
• maximální životnost karoserie - plně pozinkovaná

Možnosti nového vozu vítá i starosta Olešnice Zdeněk Peša. „Je to dobrá zpráva. Vůz rychlé záchranné služby, to je otázka života a smrti pro pacienta, který rychlou pomoc potřebuje,“ říká Peša.

Právě on může o problémech s dostupností rychlé lékařské pomoci a včasným příjezdem sanitek vyprávět. „Olešnice a její okolí patří k místům, kde není stanovená doba dojezdu sanitek splňována,“ říká.

Tato doba je vyhláškou vymezena na patnáct minut od nahlášení události, avšak díky více jak dvacetikilometrové vzdálenosti od Boskovic, navíc v členitém terénu, je dojezd sanitek na Olešnicko většinou za hranicí této doby. „Pokud bude k dispozici silná, rychlá a dostatečně vybavená sanitka, je to krok vpřed,“ chválí Peša.

Novou moderní sanitku s možností rychlejšího dojezdu uvítala i Pavla Procházková z Benešova. „Zatím jsem sanitku akutně nepotřebovala, ale je dobré vědět, že šance na rychlou pomoc se s novým vozem o něco zvyšují,“ míní Procházková.