Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, kde se léčí pacienti od čtyř do osmnácti let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. „Práce probíhají podle stanoveného harmonogramu. V současné době máme hrubou stavbu v podstatě hotovou. Nyní dělníci pracují uvnitř budov na sádrokartonech, rozvodech elektřiny, vody a topení. Před námi je montáž střešní krytiny, kterou bychom chtěli dokončit v polovině března. Současně budeme pokračovat v připojování na místní splaškovou kanalizaci,“ řekl Deníku Rovnost na místě za stavební firmu VCES Vladimír Ujec.

Novou léčebnu bude, stejně jako původní, provozovat Jihomoravský kraj. Areál se čtyřmi vzájemně propojenými budovami nabídne kromě pokojů pro dětské pacienty a jejich rodiče také zdravotnickou část, rehabilitaci, tělocvičnu, zázemí pro zdravotnický a pomocný personál. Dále pak saunu, dvě venkovní hřiště, hippodrom a arboretum. Plus stravovací provoz pro výdej zhruba sto obědů, osmdesát svačin, snídaní a večeří denně.

Dětská léčebna v Ostrově u Macochy získala ocenění.
Dětská léčebna v Ostrově u Macochy získala ocenění. Za inovace a udržitelnost

Součástí léčebny bude také rehabilitační bazén s mořskou vodou. „Výstavbou nového komplexu se zvýší komfort dětí, jejich doprovodu i personálu. Vše budeme mít pod jednou střechou a blíž do jeskyně,“ uvedla při zahájení stavby primářka ostrovské léčebny Hana Zmrzlá.

V současnosti se v Ostrově může léčit kolem čtyřicítky dětí najednou. Tento počet se má zvýšit. Vše je ale limitováno kapacitou jeskyně, kam může podle Zmrzlé najednou maximálně sedmdesát lidí. Teď musí děti ze staré léčebny do Císařské jeskyně pěšky šlapat necelé dva kilometry. A učí se v nedaleké škole. Nově budou od jeskyně jen asi dvě stě metrů.

Jeskyní klima

Na pokrytí celkových nákladů ve výši kolem 206 milionů korun kraj využije také úvěr od Evropské investiční banky. Na jaře vybera dodavatele vybavení, nyní jedná se stavaři kvůli skokovému navýšení cen materiálu o kompenzaci. „Smlouva na realizaci stavby se uzavřela v dubnu 2020 na základě nabídky, kterou vybraný dodavatel podával ve druhé polovině roku 2019. Nyní jednáme o možné kompenzaci v souvislosti s nepředvídatelným skokovým nárůstem cen stavebních materiálů v loňském roce,“ informovala krajská mluvčí Alena Knotková.

František Řepka.
Svitáveckého vlastence a sokola Řepku ukopali dozorci před 80 lety v Osvětimi

Bezmála 400 tisíc korun navíc si pak podle ní vyžádala likvidace černých skládek a zbytky základů bývalých objektů drůbežárny. Původní léčebnu u základní školy převede kraj na obec, která tam možná vybuduje sociální byty. Na oplátku poskytla pozemky pro výstavbu nového zdravotnického zařízení.

Do ostrovské léčebny jezdila před pětatřiceti lety jako školačka například Blanka Mikešová z nedalekého Adamova. „Pobyt v léčebně a jeskyní klima mi moc pomohly. Naučila jsem se správně dýchat. Měla jsem astma a alergie. Už tehdy se mluvilo o tom, že je léčebna v provizorních prostorách a postaví se blíž k jeskyni. Děti i personál si nové zázemí zaslouží,“ řekla žena.