Město má za studii zaplatit 300 tisíc korun bez daně. Někteří opoziční zastupitelé to kritizují. Například zastupitel za KSČM Vladimír Farský byl pro otevřenou soutěž. „Otevřela by se možnost zpracovat návrh všem autorizovaným osobám, které tak budou současně garantovat i provedení kompletní projektové dokumentace. Získali bychom tím jednoho projektového partnera, který by byl zodpovědný za návrh, ale i kompletní projektovou přípravu,“ uvedl.

Podle návrhu Alberto Kalacha a jeho kolegy Juana Palomara dělníci například postavili knihovnu Biblioteca Vasconcelos v centru Mexico City.

Pozemky ve sportovním areálu Červená zahrada.
Sportovní hala: Boskovičtí stopli soutěž, jeden z architektů přešvihl rozpočet

Mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma řekl, že zmíněná studie má obsahovat finančně přijatelný, architektonicky a dispozičně kvalitní návrh nové sportovní haly. „Současně bude sloužit jako podklad pro výběrové řízení na zpracování kompletní projektové dokumentace. Celkové náklady pro výstavbu sportovní haly v areálu Červené zahrady předpokládáme do sto padesáti milionů bez daně,“ informoval Parma.

Vypracování projektové dokumentace pak město zadá ve výběrovém řízení. Současně také ustanoví pracovní skupinu se zástupci opozice, sportovců a odborné veřejnosti. Osloví také Spolek za rozvoj architektury Boskovic. Členové skupiny budou s architekty vypracování studie konzultovat.

Strop je 150 milionů

Podle zástupců města bude klíčové vejít se do nově stanové sumy 150 milionů. V konkrétním návrhu na vypracování projektové dokumentace z předchozí soutěže totiž firma náklady vyčíslila na 207 milionů. V zadání byl přitomlimit 120 milionů bez daně. „Můžeme osekat naše původní požadavky, které vycházely od oddílů v souvislosti například s pořádáním mezinárodních sportovních akcí,“ informoval před časem boskovický místostarosta Radek Mazáč.

Nastínil, že lze zredukovat například hlediště pro osm set lidí, počet šaten nebo výšku haly. Původně navržená je dvanáct a půl metru.

V hale má být kromě zázemí pro míčové sporty také kuželna a lezecká stěna. To platí dál a tady město slevovat nechce. „Kdo tvrdí, že umíme postavit sportovní halu za dvě stě dvě stě padesát milionů, tak si lže do vlastní kapsy. Neumíme. Za sto dvacet sto třicet ano, ale dvě stě padesát je mimo realitu. Není umění za deset milionů udělat projektovou dokumentaci, která skončí v šuplíku a nikdo podle ní nic nepostaví,“ dodal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Bývalá léčebna dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou z ptačí perspektivy.
Z bývalé LDN v Bílovicích nad Svitavou je ruina. Má šanci vstát z popela?

Sportoviště má stát v areálu Červená zahrada, kde nyní kromě fotbalových hřišť, zimního stadionu a tenisových kurtů funguje také akvapark. Město tam nedávno vykoupilo pozemky od advokáta Jana Paroulka. Ve třech splátkách za zhruba hektarovou plochu zaplatilo 30 milionů. Paroulek navíc získal parcely mezi ulicemi Svatopluka Čecha a Absolonova na okraji Boskovic v hodnotě přes dva miliony korun.

Na zmíněné ploše stojí zchátralý hotel Velen, který půjde letos k zemi. Demolice má stát 6,5 milionu. Dělníci volnou plochu upraví a vznikne na ní dočasně parkoviště pro návštěvníky sportovního areálu. Právě na uvolněném prostoru chce radnice v budoucnu postavit sportovní halu.