Proti tomu projektu má řada místních dlouhodobě výhrady a opakovaně podávají námitky. „Obecně proti výstavbě nových bytů nejsem. Ale do lokality, kde mají převahu rodinné domy a nízká zástavba se má postavit čtyřpatrová bytovka? Kdyby tam bylo třeba jen patnáct bytů, dalo by se to skousnout,“ podivil se jeden z místních Jaroslav Voráč.

Blanenský stavební úřad nedávno vydal územní rozhodnutí o umístění stavby. „Proti tomuto rozhodnutí byla v zákonem stanovené lhůtě podána dvě odvolání. Podali je účastníci řízení,“ uvedl za stavební úřad Petr Šamonil.

Lídři odpovídali na otázky Deníku Rovnost.
Sloučení nemocnic, nové vlaky, dálnice: 30 otázek, odpovědí jihomoravských lídrů

Ke krajskému úřadu se místní neodvolávají poprvé. Jedním z nich je právě Voráč. „K nové zástavbě není žádná studie, která by řešila dopravu. Ta se tu určitě zhorší, provoz zhoustne. Čtyřicet nových rodin? Úředníci si myslí, že budou všichni asi chodit pěšky. Do centra je to podle nich kousek, stejně jako k vlaku. Takže žádný problém, jak nám v tomto duchu opakovaně psali,“ řekl Voráč.

Nový bytový dům na Starém Blansku

• Developer Atrium Apartments chce na křižovatce Zdíkovy a Alešovy ulice na Starém Blansku postavit několikapatrový bytový dům s podzemními garážemi a necelou čtyřicítkou bytů.

• Součástí stavby mají být i tři provozovny se službami.

Místní také upozorňují na případné problémy s nestabilním podloží a množstvím spodní vody ve svahu, kde se má stavět. Mají obavy o své domy v okolí.

„Budova má mít dvě patra podzemních garáží. Takže se bude bagrovat hodně do hloubky. V dosavadním řízení se operuje hydrogeologickým posudkem, který však byl vypracovaný na tomto místě pro jinou stavbu. Předchozí investor nepočítal v bytovém domě se stavbou podzemních garáží. Navíc mi vadí, že nová stavba zastíní část mého domu,“ uvedl Jiří Koukal, který také podal odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu v Blansku.

Podle jednoho z jednatelů společnosti Atrium Apartments Radka Matušky developer zatím splnil všechny podmínky, které mu stavební úřad uložil.

„U každé větší stavby jsou připomínky lidí z okolí. To je logické. Postupujeme ale podle zákona. Stavební úřad stanoví podmínky a ty developer buď splní nebo ne. Jsme teprve ve fází územního řízení. Teď vše bude už podruhé zkoumat kraj. Počítám, že se vše protáhne a místní se budou odvolávat dál. Kdy bychom tak mohli začít reálně stavět, nedokážu v tuto chvíli říct,“ poznamenal Matuška.

V několikapatrové budově bude osmatřicet bytů a šestapadesát parkovacích stáních v podzemních garážích. A tři provozovny. „Podzemní garáže jsou pro nás nákladnější řešení, ale zase nezabereme okolní venkovní plochu,“ dodal Matuška.

V jiné části okresního města v sídlišti Písečná začala loni stavět společnost HOPA Group dva domy s třiašedesáti byty. Stavbě předcházela léta protestů místních. Ti měli mimo jiné obavy, že se po dokončení výstavby v této části města zhorší doprava. „Myslím si, že zastavění plochy pod střední školou je pro tuto lokalitu předimenzované. Povede k neúnosnému zhuštění zástavby, na kterou zejména dopravní infrastruktura není uzpůsobená,“ uvedl tehdy jeden z těch, kteří se proti stavbě odvolali, Michal Gruber.

Developer už získal stavební povolení i na poslední z původně naplánované trojice bytovek. Ta má devětatřicet bytů.

Protesty nedávno vyvolal i záměr blanenské radnice na zástavbu v centru města. Petici proti výstavbě na náměstí Republiky podepsalo téměř devět set lidí. Zástupci města nakonec záměr stopli. „Pokud by tam měl v budoucnu nějaký stavební objekt vyrůst, tak bych rozhodně nepodporoval bytovou výstavbu,“ napsal před časem na sociální síti Petr Kavka z Blanska.