Zpřístupněné prostory kostelů, historické jarmarky nebo oslavy Dne dětí. Nejen volební šílenství ovládne o víkendu dění v obcích i městech na Blanensku. Kdo bude mít zájem, může si vybrat z pestré směsice akcí.

Komentované prohlídky, výstupy na věže, varhanní koncerty či divadelní představení. Také kostely na Blanensku otevřou své brány při celorepublikové akci Noc kostelů. Dnes večer můžou lidé navštívit hned sedm z nich. Zpřístupněný veřejnosti bude například kostel sv. Barbory v Adamově, který se jako jediný z Blanenska připojil do akce už v loňském roce. „Doprovodný program tu odstartuje už ve čtyři hodiny odpoledne. Na náměstí před kostelem připravíme soutěže pro děti inspirované Afrikou. Chybět nebude ani hudební vystoupení a výklad o Světelském oltáři. A v zásobě máme i další překvapení, víc ale neprozradím,“ řekl s úsměvem farář Jiří Kaňa.

Podívají se do věže

Také v Blansku bude od pěti hodin odpoledne do noci lidem přístupný dřevěný kostelík, který využívá Církev československá husitská. Velkým lákadlem večera tam bude podle tamního duchovního Martina Kopeckého otevření jinak běžně nepřístupné části kostelíka. „V devatenáct hodin se budou moct zájemci podívat na kostelní věž a povykládáme si rovněž o historii kostela,“ lákal Kopecký.

Do Noci kostelů se dále z Blanenska zapojí kostel sv. Stanislava a hřbitovní kostel sv. Ducha v Kunštátě, kostel sv. Kateřiny v Šebrově-Kateřině, křtinský kostel Jména Panny Marie a kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě.

Kdo se neunaví při nočních prohlídkách kostelů, může se další den zajít podívat na historický jarmark. Ten zítra pořádají v Blansku i v Boskovicích. Obě akce ve městech spojí s oslavami Dne dětí. V Blansku začne Historický jarmark v sedm hodin ráno u zámeckého jezírka. Děti tam až do poledne čeká Čochtanovo dopoledne plné her a lovení ryb. Od devíti hodin se na velké louce v zámeckém parku předvedou policejní psi, folklórní soubor z Legnice, Ivan Mládek a Banjo band nebo divadelní společnost Štvanci. V půl desáté se vydá kostýmovaný průvod s pochodněmi městem. Souběžný program je přichystán také na malé louce zámeckého parku, U Sýpky a na nádvoří blanenského zámku.

Šermíři a žongléři

Také v Boskovicích se zítra nudit nebudou. Od půl jedenácté dopoledne se na nádvoří boskovického hradu koná Historický jarmark. Vystoupí na něm třeba žongléři, šermíři nebo břišní tanečnice. Akci zakončí v půl šesté večer ohnivá show. Po celý den tam budou připraveny hry pro děti i pro dospělé.

Koho netáhnou jarmarky, může se zítra vydat na pochod. První ročník Pochodu po dálničním tělese R43 pořádá Klub českých turistů z Boskovic. Přidat se k němu můžou lidé nejen v Boskovicích, ale i v okolních obcí a městech. Společný cíl je v Mladkově. Součástí pochodu bude také podpisová akce, která má podpořit výstavbu rychlostní silnice. „Pro příchozí turisty je pak v Mladkově od jedné hodin odpolední připraven bohatý kulturní program. Jeho součástí bude slavnostní otevření tamního víceúčelového hřiště či soutěže pro děti. Připomeneme také oběti silničních tragédií na silnici I/43 a lidé budou moct podepsat výzvu k urychlení stavby rychlostní silnice R43,“ lákal pořadatel akce z Klubu českých turistů Jaroslav Oldřich.