Peníze nedostanou nevidomí a zrakově postižení lidé z Blanenska a Boskovicka. Ti neúspěšně žádali o grant město Boskovice. „Mrzí nás to. Boskovice nás podpořily naposledy před pěti lety. Přitom v tomto městě žije přes dvacet zrakově postižených lidí. Jednou za čtrnáct dní tam pořádáme klubové setkání. Také děláme přednášky ve školách o tom, jak se žije nevidomým. Radíme lidem, jak je oslovit na ulici, jak jim pomoct,“ uvedla za Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých Marie Reková. Podle ní sdružení pomáhá sto šedesáti lidem z Blanenska a Boskovicka. V současnosti bojuje s nedostatkem peněz. Sponzoři, kteří nevidomým přispívali, mají totiž hlouběji do kapsy. „My se obáváme, abychom mohli poskytovat dál služby v takové míře jako nyní,“ podotkla Reková.

Jak uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková, podle hodnoticí komise Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nesplnila pravidla. „V pravidlech stojí, že grant získá ten spolek, který má sídlo přímo v Boskovicích. Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých jsme na to upozorňovali už loni. Mrzí mě, že je tak komise letos vyřadila. Pořádají totiž zajímavé akce, na některých jsme i spolupracovali,“ uvedla Vítková. Podle ní však peníze nezískali i další, třeba vojenský veterán klub, dobrovolní hasiči nebo hokejisté. „Spolky nás žádaly celkem o devět set tisíc korun. Z rozpočtu jsme ale vyčlenili pouze zhruba dvě stě padesát tisíc. Komise tak každý projekt obodovala a podle bodů vypočetla procento dotace,“ vysvětlila Vítková. Peníze na pořádání akcí tak získal třeba Festiválek bez bojů a válek, Klub českých turistů, gymnaziální sbor Nota a další. Na elektřinu, topení a nájmy přispějí Boskovičtí Junáku, mateřskému centru či Pionýru.

Chtějí vysoké částky

Množství žadatelů, kteří by si přáli dostat od města větší částky, nyní porovnávají komise v Blansku. Podle starosty Lubomíra Toufara letos rozdělí neziskovkám čtyři a půl milionu korun. „Tato suma je vyšší než loni. Sociální komise rozdělí sto devět tisíc korun, charita má jistých dvě stě devadesát tisíc a hnutí humanitární pomoci přes tři sta tisíc. Peníze přispějeme také na kulturu, zájmovou činnost a sport. Ještě však není rozhodnuto,“ řekl Toufar s tím, že žadatelů není málo a stojí o vysoké částky. Blanenští se budou snažit přispět všem. „Nemůžeme si ale dovolit dát spolkům celé částky, které žádají,“ upozornil Toufar.

Stejnou sumu jako loni vyčlenili neziskovkám z rozpočtu Letovičtí. Tvrdí to tamní starosta Vladimír Stejskal. „V půlce května budeme vědět, kdo získá malý grant ve výši dva tisíce a kdo velký, který počítá s deseti tisíci. Jako každý rok podpoříme ještě dvě organizace, které pomáhají tělesně postiženým,“ nastínil Stejskal.

Jeden z těchto spolků získá čtyřicet tisíc korun, druhý dvacet tisíc. „Zhruba devadesát tisíc korun přispíváme ještě na provoz klubu důchodců,“ nastínil Vladimír Stejskal.

Adamovské o podporu mnoho spolků nežádá. „Žadatelé o grant nemusí nutně mít sídlo v Adamově, měli by ale našim lidem pomáhat. Podpoříme tak nevidomé. Dále dotujeme teplo a elektřinu v denním centru pro mládež Zlatá zastávka. Důchodce podporujeme běžně,“ sdělil adamovský starosta Roman Pilát.