V dubnu havarovalo na silnicích Blanenska dvanáct motorkářů. Z toho si deset jezdců na rychlých strojích odneslo z nehod šrámy. V mnoha případech vinou nepřiměřené rychlosti nebo riskantního předjíždění.

Na dlouhodobě nepříznivou statistiku ze silnic v regionu reagují policisté masivní bezpečností akcí Nežij vteřinou 2009, která navazuje na podobný podnik z loňského roku. „Chceme motorkáře varovat před následky dopravních nehod. Vysvětlit jim, že rychlou jízdou a bezohledností ohrožují sebe a okolí,“ přiblížila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Dodala, že letošní akce se koná u křtinské jeskyně Výpustek.

Policisté mají na první červnovou sobotu pro účastníky nachystaný bohatý program. Jedním z hlavních bodů budou ukázky následků dopravních nehod, nácvik první pomoci nebo zkouška znalosti pravidel silničního provozu. „Hodně si slibujeme od projektu Následky dopravních nehod, ve kterém lidé uvidí bez obalu tragické případy nehod na silnicích. I s výpovědí přímých účastníků,“ dodala Šebková.

Pozvání policistů přijal letos také primář brněnské úrazovky, chirurg Pavel Mach. Ten motorkářům vysvětlí význam ochranného oblečení a doplňků pro jízdu na motocyklu. „Některé doplňky na akci vystavíme a motorkáři si je i vyzkouší ,“ přiblížila Šebková.

Program obohatí záchranáři s kurzem první pomoci. Podle slov mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbory Zuchové nehod motorkářů na silnicích přibývá a často končí tragicky. „Motorkářům ukážeme, jak správně poskytnout při nehodě zraněnému první pomoc. V situaci, kdy jde o život, je to hodně důležitá věc,“ doplnila Zuchová.

Závěr bezpečnostní akce bude patřit faráři Tomáši Holcnerovi. Zájemcům požehná jejich stroje a společně s motorkáři uctí památku těch, co se z cest už nevrátí. „Smyslem této akce je ukázat lidem, že nesmyslně riskovat na silnicích se často nevyplatí. Cena za hazard je pak příliš vysoká,“ řekl Holcner, který sám na motocyklu najezdil spoustu kilometrů.

Sám právě kvůli bezohlednosti jiného řidiče skončil v minulosti po jedné z jízd v nemocnici. „Od té doby jsem opatrnější, ale neodradilo mě to,“ zavzpomínal vášnivý motorkář, který cestuje na motorce i k bohoslužbám.

Loňský ročník hodnotili policisté kladně i přes nehodu, která se stala během akce. Pro motorkáře to byla lekce. Kvůli nekázni se tehdy zranili tři lidé. „Spousta lidí při odjezdu tvrdila, že nyní bude jezdit opatrněji, tak snad se akce neminula účinkem,“ doplnila policejní mluvčí Iva Šebková.

Před rokem přijelo na tři sta motorkářů. Policisté tehdy zvolili úsek z Blanska do Lipůvky přes Šebrov. Tato část je označována jako jedna z nejnebezpečnějších na Blanensku. Silnici lemují pomníčky zesnulých motorkářů, kteří si tento úsek oblíbili pro skvělý povrch a prudké zatáčky.

NEŽIJ VTEŘINOU