Přímo ve vodě polekal jednoho z plavců koupající se pes. „Plaval jsem a jak jsem máchnul nohou, narazil jsem do dalmatina. Ten se po mně ohnal,“ popsal svůj zážitek Pavel Štrof, který se chodí v horkých dnech osvěžit na blanenskou přehradu často. Podle něj byly ve vodě i další psi. „Jedna holčička tam koupala psíka, opodál tam dovádělo se psem další dítě. Po celém areálu jsou i výkaly. Cedule se zákazem vodění psů nezabírají,“ míní muž.

Vypuštění psi probouzejí v lidech také obavy. V diskusi na internetových stránkách města je vyslovil muž pod přezdívkou Entony. „Na přehradě lítají bojová plemena bez náhubku, vodítka, bez ničeho! Hrají si tam děti, copak bylo málo případů napadení dítěte psem? Čekáte až se něco strašného přihodí?"

Stížnosti lidí zaznamenala i starostka Blanska Jaroslava Králová. „Blanenští na tento problém upozorňují. Jednali jsme o tom se strážníky, kteří kontrolují přehradu pravidelně. V létě tam zavítají ještě častěji. Jednoho strážníka tam ale nemůžeme postavit na celý den,“ uvedla Králová s tím, že zákaz vstupu se psy platil v areálu přehrady dlouho před jejím odbahněním.

O tom, že lidé jsou nepoučitelní, se městští policisté přesvědčují denně. „Jen za červen jsme řešili na přehradě dvaatřicet přestupků. Z toho jsme v osmnácti případech lidem pouze domluvili, protože se neprovinili opakovaně,“ řekl šéf strážníků Martin Lepka. Jeho muži přistihli psa přímo ve vodě ve dvou případech, většinou narazili na lidi, kteří se svými mazlíčky areálem procházeli. Na některé pejskaře však domluva nezabírá. „Budeme tak muset přitvrdit,“ upozornil Lepka s tím, že s pokutami strážníci šetřit nebudou. Za blokovou pokutu provinilci zaplatí tisíc korun. Pokud ale dojde k oznámení přestupku správnímu orgánu, mohou sáhnout do kapsy pro třicet tisíc korun.

„Lidé porušují zákaz vědomě. U vstupů do areálu přehrady jsou mapy a cedule se zákazem. V minulosti lidé namítali, že cedulím nerozumí třeba cizinci. To je absurdní. Na přehradě totiž nechybí ani značka, která vyobrazuje přeškrtnutého psa,“ pokračoval Lepka. Podle něj strážníci zatím napadení psa psem nebo člověka psem na přehradě neřešili. Tato a jiná zvířata však mohou znečistit trávu, na které se pak lidé opalují. Nezbední páníčkové totiž po svých psech neuklízí.

Policisté nemají nouzi ani o úsměvné historky. „Před léty se při závodu modelářů vrhl do vody pes, který jednu z lodí aportoval,“ vzpomněl Lepka.

O okolí přehrady se starají pracovníci Služeb Blansko. Jejich ředitel Radek Snopek potvrdil, že lidé zákaz nerespektují. „Zákaz nedodržují hlavně teď. Hezké počasí je láká ven a přitom nesmí kvůli následkům větrné kalamity do lesů. Čím dál víc pejskařů tak zavítá na přehradu,“ přiblížil Snopek.

Na přírodním koupališti psi neznamenají pro člověka velké riziko. Za tím si stojí ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček. „Pokud se nepohybuje ve vodě velké množství psů, zdraví člověka neohrozí. Neměli by jej ale pokousat. Psi mají v těle různé parazity a mikroby, i to je o dávce. Otázka odstraňování výkalů by měla být mířena na lidi a jejich odpovědnost. To kvůli nim se psi nemohou pohybovat, kde by chtěli,“ míní Mareček.