Konec loňského roku znamenal pro řadu lidí na Blanensku ztrátu zaměstnání. Firmy se propouštěním snažily vyrovnat s finanční krizí. Hodně podniků tak muselo omezit nebo pozastavit výrobu. Situace není lepší ani v novém roce. Do poloviny ledna se na Úřadu práce v Blansku zaregistrovalo několik stovek nových nezaměstnaných.
„Počátkem roku jsme zaznamenali nárůst počtu uchazečů o zaměstnání o 736 osob. Do evidence našeho úřadu přibyli především lidé, které zasáhlo hromadné propouštění. Část nově registrovaných jsou ti, kteří měli pracovní poměr uzavřený na dobu určitou,“ popsal nepříznivou situaci zástupce ředitelky Úřadu práce v Blansku Jiří Dvořák.
Ten dodal, že k poslednímu dni loňského roku vzrostla míra nezaměstnanosti v okrese Blansko na šest a půl procenta. Podle Dvořákových slov se však zaměstnancům úřadu podařilo příval nových žadatelů o práci zvládnout. „Vzhledem k tomu, že jsme zvýšený zájem o evidenci v našem úřadě očekávali, zavedli jsme počátkem roku mimořádná provozní opatření.
Úřad práce tak například byl lidem otevřený i v sobotu třetího ledna. Tak se nám podařilo evidovat uchazeče průběžně, takže nedocházelo z našeho pohledu ke zbytečnému čekání,“ dodal Dvořák.
Podle zpráv z velkých podniků na Blanensku si zaměstnanci úřadu práce ani nyní nevydechnou. Některé firmy se totiž na snižování stavů teprve připravují.
Boskovický závod Minerva by tak v nejbližší době mělo opustit na čtyři desítky zaměstnanců. „Předpokládáme, že v nejbližší době odejde z výroby asi čtyřicet zaměstnanců. Konrétní čísla ale zatím nemáme,“ naznačil vývoj v podniku předseda představenstva Minervy Boskovice František Hrda.
Zbylých asi šest set čtyřicet pracovníků bude chodit do práce jen od pondělí do čtvrtka. „Kvůli snížení výroby zůstávají prozatím všichni až na výjimky v pátek doma. Pobírají přitom podle zákona pětašedesát procent mzdy,“ dodal personalista Minervy František Přichystal.
Některé podniky se kvůli současné situaci dostaly do zvláštního postavení. Blanenský výrobce minibiků Blata tak musí denně odmítat zájemce o práci. „Ozývají se nám jednotlivci i firmy, které by nám rády nabídly součástky pro naši výrobu a podobně. Musíme ale bohužel všechny odmítat, protože na tom sami nejsme nejlépe,“ řekl majitel závodu Pavel Blata.
Ve firmách si tak nyní lámou hlavu, jak zabránit dalšímu propouštění. Jednoduché řešení však neexistuje. „Část výroby se snažíme přesměrovat na jiný trh. Nějaké zakázky už máme, ty ale nestačí pokrýt naši produkci. V případě závodu Apos auto se všechno řídí podle automobilového průmyslu,“ komentoval snahy blanenské firmy Apos její jednatel Miroslav Růžička.