Právě tady, na místě, kde rakouští husaři kdysi povraždili Sasy, je posledních sedmnáct let tradičně jedna z nejvyšších volebních účastí v České republice.

Před prvním domem, na který člověk může po příjezdu narazit, stojí starší pán. „Lidem, kteří volit nejdou, by stát měl rozdávat pokuty," tvrdí okamžitě. A když se dotkne politiky, hned přidává několik postřehů. „Nechápu, proč mají třeba soudci čtrnácté platy, když má rok dvanáct měsíců," dodává.

ÚSTUP
• Počet obyvatel:40
• Poloha:poblíž Olešnice, na 
  východ od Letovic
• Čím se obec ve volbách
  vymykala:Při volbách do
  poslanecké sněmovny se
  čtyřikrát umístila mezi patnácti
  obcemi s nejvyšší volební účastí
  na jižní Moravě. V roce 2010
  volilo z třiatřiceti registrovaných
  voličů jedenatřicet.

O kousek dál se pase koza a kvokají slepice. Na vývěsní tabuli uprostřed vesnice na první pohled zaujme plakát jedné z politických stran, která zve na setkání. To bude dnes, ale místní se na něj musí vypravit do blízké Olešnice. Až za lidmi do Ústupu totiž přijede málokdo. „Dřív tu býval obchod, dvě hospody a škola. Ani jedno už dnes neplatí. I pojízdná prodejna, která vozila pečivo a nářadí, tak před deseti lety přestala jezdit," vysvětluje čtyřiadvacetiletá Veronika Tomanová.

Lidé podle ní chodí zodpovědně volit, protože jim není jedno, co se v zemi děje. „Navíc je tu věkový průměr asi čtyřiapadesát let, což určitě hraje podstatnou roli. Starší lidé volí častěji než mladí," říká Tomanová. Dodává, že ona samozřejmě byla u uren v minulých letech taky. Nejenom proto, že sedí ve volební komisi.

V roce 2010 volilo v Ústupu z třiatřiceti lidí jedenatřicet. Najít někoho, kdo u uren nebyl, je téměř nemožné. „Pokud se lidé neprojeví ve volbách, tak nemohou nadávat na to, co se děje. Volby jsou jeden z mála vlivů, které běžný člověk může mít na chod této republiky," vysvětluje čtyřicetiletý Milan Přindiš. A dodává, že volební účast podle něj závisí na vzdělanosti.