Další předmět na stole už Blažek nepozná. Litinová kropenka je nad jeho síly. „Je těžké, když jste podobný předmět nikdy neviděl nebo se s ním v životě nesetkal, poznat ho jen po hmatu," říká důchodce.

Ale usmívá se a má dobrou náladu. Za ruku drží manželku. „Že jsem slepý? To je životní úděl. Pro mě je nejdůležitější, že nejsem sám. Manželka je mi velkou oporou," říká muž.

Blažek je jedním z lidí ze skupinky nevidomých a slabozrakých, kteří v pátek po druhé hodině odpoledne za pomoci průvodců dorazili do Muzea Blansko. Přišli na hmatovou prohlídku, při které si nevidomí osahali předměty z depozitářů a expozic tamního muzea. „Připravili jsme celkem třináct předmětů. Část z nich v minulosti lidé používali v domácnosti. Například louskáček na ořechy, dřevěný korbel nebo formu na koláče. A také několik litinových výrobků," uvedl pracovník blanenského muzea Jindřich Čeladín.

Zatímco většinu předmětů nevidomí poznali, u motovidla na navíjení ručně soukané příze se to nepovedlo žádnému z nich. Dokonce ani průvodcům slepců. Hmatovou prohlídku pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých Blansko ve spolupráci s muzeem už několik let. „Je fajn, že i nevidomí dostanou šanci dostat se k exponátům muzea," řekla vedoucí blanenské organizace Marie Reková.

Prohlídka v Blansku byla součástí festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 2013. Ve tři hodiny odpoledne se nevidomí přesunuli do hudebního salonku. Tam vystoupil nevidomý zpěvák Radek Žalud, kterého na klavír doprovodil Petr Bazala.