Výhrůžky, sledování, strach. To si loni prožily úřednice z letovické radnice, když oznámily jednomu z klientů, že mu nevyplatí sociální dávky. Agresor podal stížnost. Neuspěl.

Muž začal pracovat v technických službách, odkud byl propuštěn. Zamířil tedy na sociální odbor. „O práci přišel vlastním přičiněním. Chtěl po nás mimořádné dávky, přestože na ně neměl nárok,“ popsala tajemnice letovické radnice Naděžda Lorenčíková.

Poté, co stížnost muže jako neoprávněnou nikdo neuznal, rozhodl se zvolit zákeřný způsob, jak se peněz domoci. „Jednu naši úřednici sledoval a hrubě jí vyhrožoval. Měla z toho psychické potíže. Výhrůžky směřoval i na mě. Nechci je ale konkretizovat,“ pokračovala Lorenčíková. Při některých schůzkách si potížista sedl do kanceláře a odmítal odejít. Jeho návštěvy se neobešly bez zásahu policistů.

To potvrdil vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky v Letovicích Pavel Bránský. „Při jednáních s tímto problémovým občanem na radnici asistovali městští strážníci i naši policisté. O konfliktech nás informovali také zaměstnanci úřadu práce. Ti nás ale do terénu nevolali,“ řekl. Podle něj muž spáchal v minulosti násilný trestný čin. „Obávali jsme se tedy, že své výhrůžky splní,“ sdělil Bránský s tím, že násilník skončil loni opět za mřížemi.

Napětí vládlo i na pobočce pracovního úřadu v Letovicích. Tam se muž vypravil poté, co byl propuštěn z vězení kvůli zdravotnímu stavu. „Neměl nárok na hmotné zabezpečení. Potřeboval od nás potvrzení o evidenci, aby mohl žádat o dávky na sociálním odboru. Potvrzení jsme mu ale nemohli hned vydat, protože tam byly nejasnosti,“ řekla ředitelka Úřadu práce v Blansku Jitka Lorková. To zřejmě muže rozčílilo, a tak vyvolal konflikty na úřadu práce i na sociálním odboru.

Podle Lorkové muž pak potvrzení dostal, ale loni v září se zase z úřadu práce odhlásil. Ve vězení si odpykává zbytek trestu.

Zaměstnanci pracovního úřadu v této věci na pomoc policisty nevolali. Na agresory narážejí v práci výjimečně. „V minulosti jsme volali policii na zdrogovaného muže, který nám počmáral chodbu. Jednou se nám stalo, že nespokojený klient vytáhl kapesní nůž. Jiný shodil ze stolu počítač,“ zapátrala v paměti Lorková. Zároveň upozornila, že její podřízení musí s konflikty počítat. Jednají totiž s lidmi v tíživé životní situaci, kteří mohou v zoufalství dělat problémy.

Zaměstnanci letovické radnice cítí obavy dodnes. Čekají, až násilníka propustí z vězení. „Jeho první kroky budou určitě směřovat sem. Proto budeme kvůli němu pořizovat bezpečnostní tlačítko, abychom mohli přivolat pomoc, když by bylo třeba,“ řekla tajemnice Lorenčíková.

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ A LEONA PAROULKOVÁ