Roční výluka na dráze kvůli rekonstrukci koridoru, zvýšený pohyb stavební techniky, výlukových autobusů a několik semaforů v posledních měsících nasměrovaly provoz v těchto místech do jiné dimenze. Deník už o problému nedávno informoval. „Stavební techniky je tam vzhledem k rozsahu prací na dráze opravdu hodně. Do toho autobusy. Cesta dostává pořádně zabrat a provoz začíná být neúnosný. O problému víme. Hledáme řešení se Správou železnic a Českými dráhami,“ řekl po středečním jednání krajský radní pro dopravu Jiří Crha.

Konkrétní výstup ještě podle něj na stole není. „Případný odklon dopravy jinou trasou nebo další omezení? V tuto chvíli na to neumím odpovědět. Je v tom spousta neznámých,“ dodal.

Rekonstrukce železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem za šest miliard korun je v plném proudu (na snímku tunely mezi Bílovicemi a Babicemi nad Svitavou).
Těžká technika v akci: takto trhá koleje na koridoru u Adamova. Podívejte se

Zmíněná silnice bude každopádně zavřená už tento víkend. Cestující výlukových autobusů na lince xS2A z Adamova do Brna musí počítat se změnou. Stejně jako řadu následujících víkendů, kvůli stavebním pracím na železničních nadjezdech. Linka má nově tři trasy. Z Adamova pojede minibus do brněnské části Útěchov.

Chybí svodidla

Odtud pak cestující přepraví autobus na nádraží v brněnské Lesné a skončí v Bílovicích nad Svitavou. Další minibus zajistí spojení mezi Bílovicemi a železniční stanicí Babice nad Svitavou. „Výluková autobusová zastávka Babice nad Svitavou bude přesunuta od mostku přes řeku k pensionu k bývalé budově léčebny,“ informovali zástupci společnosti Kordis, která v kraji koordinuje integrovanou dopravu.

U Vanovic našli archeologové pod zemí zásobní jámu z doby bronzové.
OBRAZEM: U Vanovic našli pod zemí zásobní jámu z doby bronzové

Deník Rovnost na problematický úsek dlouhodobě upozorňoval už před aktuální roční výlukou. Na několika místech se propadá krajnice z prudkého srázu k řece. Chybí svodidla. „Jezdím tudy na chatu a nebezpečných míst je tam spousta. I když jsou označená, modlím se abych tam s autem neskončil v řece. Myslím, že silnice nemá parametry, aby pobrala současný hustý provoz,“ řekl například František Novák z Adamova.

Krajští silničáři počítají s tím, že po ukončení výluky zadají diagnostiku vozovky a inženýrsko-geologický průzkum terénu. Podle všeho bude v havarijním stavu. Před čtyři lety tam v blízkosti Adamova vybudovali dělníci obloukový most přes řeku Svitavu. Nahradil zchátralého předchůdce, po kterém auta jezdila desítky let bez větších oprav. Stavba vyšla na 21,5 milionů korun.