„Přibližně každý třetí výjezd se setkáváme s tím, že řidiči nerespektují semafory a jezdí na červenou. Ty právě v okolí stanice signalizují výjezd požární techniky k mimořádné události. Motoristé porušují zákon o silničním provozu a nám komplikují práci,“ uvedl na webu města velitel blanenské stanice Roman Opluštil.

Semafory jsou v ulici Poříčí nastaveny s krátkou časovou prodlevou před i po výjezdu hasičské techniky k zásahu.

„Je to kvůli tomu, aby se silnice před příjezdem naší techniky uvolnila. Žádáme řidiče o trpělivost. Když je semafory neodradí, máme k dispozici kamerový záznam okružní křižovatky napojený na městkou policii, vše je dohledatelné,“ informoval ředitel územního odboru Blansko Jan Kala.

Vlaky Českých drah RegioSprinter.
Změny v dopravě na Blanensku: přibude nový spoj, ranní vlaky od neděle omezí

Zmíněný kruhový objezd u nedávno vybudovaného Obchodního centra Poříčí má nyní nový výstražný systém. Přibyl tam čtvrtý semafor a původní tři nahradily nové. Už jsou umístěné na takzvaných výložnících nad jízdním pruhem.

„Mají vyšší svítivost a jsou mnohem lépe vidět. Dřív je mohlo zakrýt stojící nákladní auto a další řidiči červenou neviděli. To teď odpadá. Po nainstalovaní nové techniky se situace s neukázněnými řidiči mírně zlepšila. Ale výjezdy nám komplikují dál. Zásahů je teď kvůli sněhu víc. Hlavně dopravních nehod a popadaných stromů,“ dodal Roman Opluštil.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Blanenští hasiči ročně evidují přibližně sedm stovek výjezdů. Nejčastěji se jedná o technické zásahy v podobě odklízení následků po vichřicích, dále pak likvidace nebezpečných látek nebo hmyzu, nebo dopravní nehody a požáry.