Stále vyšší náklady na odvoz odpadu nyní intenzivně řeší například v Letovicích. „Lidé bohužel vyhazují do klasických popelnic všechno možné, například trávu a další recyklovatelné suroviny. Město je kvůli tomu musí častěji vyvážet a stávající poplatek pět set korun za rok nedokáže pokrýt náklady. Proto jsme zadali technickým službám úkol, aby zpracovaly analýzu svozu odpadu pro příští rok. Připomínám, že nově můžeme ze zákona požadovat po lidech až tisíc korun," upozornil starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Podle šéfa letovických technických služeb Miroslava Doskočila už je analýza hotová. „Vypadá to, že by k žádnému razantnímu zdražení poplatků za odvoz odpadu příští rok dojít nemuselo. Ale rozhodně by nám všem jen pomohlo, kdyby lidi začali více využívat sběrné dvory a neházeli do popelnic třeba těžké sklo a zeminu. Čím těžší popelnice, tím dražší likvidace odpadu," uvedl Doskočil.

O zdražení poplatků za svoz odpadu uvažují i v Blansku. „Náklady by se měly v ideálním případě rovnat příjmům, ale v současnosti jsou zhruba o čtyři miliony korun vyšší. Vypsali jsme výběrové řízení na novou firmu, která bude odpad svážet. Mohlo by to snížit náklady na likvidaci. Všechno se zvažuje a hodnotí, ale lidé by si měli uvědomit, že v období zhruba před deseti lety se poplatek zvyšoval klasicky každý rok," poznamenal starosta Blanska Lubomír Toufar.

I v Blansku stále hodně lidí netřídí, což s sebou přináší další problémy. „V popelnicích bohužel nacházíme i věci, které tam absolutně nemají co dělat a kontejnery znečišťují. A ono ani to čištění není zadarmo," podotkl Radomír Plšek z odboru komunální údržby.

Kontejnery u domů

Důležitým faktorem pro většinu lidí, zda odpad třídit, nebo ne, zůstává dostupnost kontejnerů. „My bydlíme v bytovce a hned naproti ní stojí popelnice na plasty, papír a sklo, takže bychom byli sami proti sobě, kdybychom toho nevyužívali. Na druhou stranu, kdyby tady ta možnost nebyla, pochybuji o tom, že by se tolika lidem chtělo třeba plasty skladovat doma a poté s nimi chodit na nějaké vzdálenější místo," řekla Marie Dvořáková z Letovic.

Její názor potvrzuje i Jitka Hanzlíková z Blanska. „Máme kontejnery před domem, takže třídíme nejen my, ale často vidím i ostatní sousedy. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby kontejnery zmizely nebo se přesunuly někam dál," přitakala.

Obyvatelé regionu už se na zdražování pomalu připravují. „Každé zvýšení cen bolí, ale v tomto případě by to zase takový zásah do rodinné pokladny nebyl, přeci jen jde pouze o jednorázový poplatek," zhodnotila Dvořáková.

Hanzlíková souhlasí. „Zdražení by se nás dotklo asi jako u všech ostatních poplatků, nezbývalo by nám nic jiného než se s tím smířit. A taky si myslím, že kdyby důvodem nebylo třídění odpadu, našel by se nějaký jiný," dodala.