Nápad na interaktivní prohlídku se líbí například Veronice Procházkové, která už několik jeskyní na jihu Moravy navštívila. „Já bych tam kluky vzala. Minulý rok jsem s nimi byla na Macoše a je pravda, že obyčejná prohlídka je po chvilce přestane bavit,“ svěřila se.
Při prohlídce se cestovatel dostane v čase do pravěku, kde mu stroj času rozbijí neandrtálci. Bruno se rozhodne, že pomůže stroj opravit. „Spolu zmáčknou tlačítko, kterým se přenesou do krytu, neboli tajného podzemního velitelského pracoviště armády,“ přiblížil mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš.
Na dalších stanovištích se děti přiblíží například k nacistické podzemní výrobě součástek do letadel, těžbě fosfátových hlín nebo činnosti středověkých mastičkářů.
První prohlídku s Brunem si správci jeskyně vyzkoušeli při příležitosti Dne dětí. Nyní se vrací a jsou v plánu po celé léto, každé středeční a sobotní odpoledne. Prohlídky jsou vždy dvě a každá trvá pětačtyřicet minut. Na prohlídku je nutná rezervace nejméně den dopředu.
Jeskyně v Křtinském údolí jsou proslaveny nálezy tisíců kostí právě jeskyních medvědů. První zdokumentovaní návštěvníci už v 17. století nacházeli kosti pravěkých zvířat. „Ačkoliv na rekonstrukcích působí tito medvědi, kteří byli až tři a půl metru vysocí, děsivě, dle výzkumu byli býložraví. To pro ně bylo osudné za poslední doby ledové, kdy pro ně nezbyla rostlinná potrava,“ sdělil Gejdoš.
Nyní se medvědi do jeskyně vrací na rozměrných komiksech a hravých tabulích. Nápad vzešel od divadelního režiséra Jiřího Lišky, autorkou ilustrací je výtvarnice Aneta Doležalová.
Jeskyně Výpustek má na letošní sezónu i další novinku. Návštěvníci mohou zajít na druhou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně. S baterkami a v helmách mohou prozkoumat dosud nepřístupné prostory mezi armádním krytem a přírodní stěnou a v podřepu nahlédnout do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky, takzvanými makaróny.