V Rájci jsou na programu tři noční prohlídky. První začíná v osm hodin, druhá o čtvrt na deset a třetí závěrečná o čtvrt na jedenáct v noci. „Příchozí si prohlédnou s baterkami a čelovkami přízemí zámku, kde jsou takzvané reprezentační prostory. Jídelna, knihovna nebo kabinet rytin. Na prohlídky je potřeba se přihlásit předem. Jinak nezaručíme, že bude volné místo,“ řekla kastelánka rájeckého zámku Jana Kopecká.

Vstupné je sto korun. Na závěr vystoupí pětičlenná formace Watu – Watu s africkými bubny. „Součástí programu je také otevřená zámecká restaurace, kde se už odpoledne bude grilovat, takže turisté si mohou dát také nějakou specialitu na grilu,“ dodala Kopecká.

KEJKLÍŘI NA ZÁMKU

V podobném duchu připravili večerní prohlídky také pracovníci lysického zámku. Tam sobotní prohlídky doplní kejklířská vystoupení.

Vnitřní nádvoří zámku ozáří ještě navíc ohňová show. „Hraběcí rodinu navštíví kejklíři z Benátek a předvedou i ohnivou show. Turisté se dozvědí spoustu zajímavého o renesančním období na zámku,“ řekla lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Začátky prohlídek jsou v osm a v devět hodin večer a je potřeba se na ně předem telefonicky objednat. Prohlídka o čtvrt na osm už je vyprodaná. „Vstupenka stojí sto padesát korun. Rodinné vstupné je čtyři sta deset korun,“ upřesnila Rudolfová.