V jeskyních Moravského krasu v těchto dnech spí asi pět tisíc čtyři sta netopýrů. Jen ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a v Býčí skále tak letos přezimuje o několik set netopýrů více než loni.

„Zaznamenali jsme nejvyšší stavy za celou dobu, co netopýry sčítáme, což je pětadvacet let,“ upřesnil zoolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Miroslav Kovařík. Podle něj v celé České republice existuje čtyřiadvacet druhů těchto neobvyklých savců. Moravský kras se může pochlubit dvaadvaceti druhy. Kovařík zmínil například netopýra velkého, vrápence malého či vzácné netopýry pobřežní a velkouché.

„Počet netopýrů stoupá díky úpravě zemědělského hospodaření, používá se méně chemikálií. Dále jsou za tím změny klimatu, přesněji řečeno zvyšující se teploty. Příčinou je i to, že uzavíráme jeskyně, kde jsou vletové otvory pro netopýry,“ přiblížil Kovařík a dodal, že letos lidé netopýry sčítali v pětadvaceti jeskyních, velkých i malých, veřejnosti přístupných i uzavřených.

Mezi speleology a studenty, kteří se plazili v jeskynních prostorách nebo za netopýry lezli po žebřících, byl i člen České společnosti pro ochranu netopýrů a jeskyňář Vlastislav Káňa. „Zimující netopýry se snažíme nerušit. Někdy si lehneme na zem a díváme se na ně dalekohledem. Některé druhy ani nepoznáme, ty určíme pouze do skupin,“ vylíčil Káňa, který s kolegy v Býčí skále napočítal tisíc sedm set netopýrů devíti druhů. Za jeden den prošli šest jeskyní ve Křtinském údolí, což je asi osm kilometrů.

To, že netopýrů přibylo, je pozitivní. „Neexistuje neužitečný netopýr, živí se totiž hmyzem. Podle toho, kolik jich tu přezimuje a o jaké druhy jde, se dá zjistit, jak je na tom životní prostředí. A to se zlepšuje,“ uvedl Káňa a podotkl, že díky poznatkům získaným ze sčítání, mohou netopýry blíže studovat také vědci.

Do jeskyní v Moravském krasu občas zavítá i amatérská jeskyňářka Michaela Červinková z Havlíčkova Brodu. „Netopýry jsem tam viděla, ale vždy spali a bylo jich tak do desíti. Do jeskyní chodím v zimě, ale tam, kde zimují netopýři, se nesmí,“ řekla studentka, která ráda prozkoumává útroby jeskyní.