Obsah rozpočtového opatření nebo zápis ze zasedání zastupitelstva. Tyto a další věci se chtěli na základě zákona o svobodném přístupu k informacím dozvědět někteří obyvatelé Míchova. Vesničky, v níž žije kolem sto sedmdesáti lidí. Protože se jim však dlouhodobě nelíbí, jakým způsobem s nimi starostka Libuše Filipová komunikuje, řekli si dost.

Všem zastupitelům obce poslali začátkem října doporučený dopis, ve kterém požadovali její odvolání. „Starostka místo odpovědí na naše otázky dělá obstrukce při jejich vyřizování. Napsala nám, že žádost musí být opatřena elektronickým podpisem. Nadřízené orgány v Praze a v Brně nám na základě naší stížnosti daly za pravdu. Elektronický podpis podle nich nejenže v žádostech být nemusí, ale je v rozporu se zákonem. Máme k tomu rozhodnutí krajského úřadu i ministerstva vnitra," píší v dopise zastupitelům Irena Uhlířová a Věra Pospíšilová.

Dále uvádějí, že jakoukoliv jednoduchou žádost o poskytnutí informace musí nakonec řešit formou stížností nebo odvolání na kraj či ministerstvo. „Udělali jsme to proto, že starostka odmítá pod různými důvody informace poskytnout. Bohužel nemáme jinou možnost. Nechceme ještě dva roky čekat do dalších voleb, toto chování starostky nelze dále tolerovat," uvedla Věra Pospíšilová.

Starostku mrzí, že jí dopis přišel teprve včera, tedy později než ostatním zastupitelům. Mimořádné zastupitelstvo, které se v obci kvůli dopisu konalo ve středu večer, rozhodlo, že ji neodvolá. „Kontrolní a auditorská činnost v naší obci probíhá téměř neustále na základě podnětů od stále stejných žadatelů. Pátého října proběhl hospodářský audit, který neshledal žádné chyby a nedostatky z mojí strany," uvedla Filipová.

Mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement uvedl, že se krajský úřad v Míchově zabýval několika stížnostmi či odvoláními. „Mezi těmito případy byla i čtyři odvolání žadatele, u kterých bylo shledáno, že obec Míchov neoprávněně požadovala doplnění žádosti o elektronický podpis. Žádost o poskytnutí informace podaná prostřednictvím datové zprávy nemusí být opatřena tímto podpisem," sdělil Klement.

Filipová ale tvrdí, že při žádosti o elektronický podpis postupovala na základě rad od své právničky. Těm, kteří dopis zaslali, se nelíbí také to, že obec nezveřejňuje na svých webových stránkách například zápisy ze zasedání zastupitelstva. „Tím starostka porušuje zákon. Veškeré dokumenty, které jsou vyvěšeny na úřední desce, musí být zveřejněny způsobem, který umožňuje dálkový přístup. Pokud obyvatelé chtějí zaslat elektronicky zápis ze zasedání zastupitelstva, musí obci zaplatit sto sedmdesát korun. Kdyby byl zveřejněn na webových stránkách, nemuseli bychom za základní informace platit," míní Pospíšilová.

Starostka si je ale jistá, že zákon v této věci neporušuje. „Zápisy nemusejí být zveřejněné dálkovým přístupem. Zvolili jsme jejich zveřejňování na úřední desce u autobusové zastávky, aby se na ně mohl každý podívat. Někteří starší obyvatelé nemají internet. Usnesení jsou zveřejňována i dálkovým přístupem na internetu," řekla Filipová.

Zastupitelé ve středu rozhodli, že pro odvolání starostky není důvod. „Podle mého názoru starostka obec vede dobře. Zvolili jsme ji jen před pár měsíci, protože z rodinných důvodů odstoupil starosta Rudolf Mahút. Bohužel někteří pořád píší stížnosti, a tak nezbývá tolik času na řešení důležitých věcí v naší obci. V dopisu lidem vadilo třeba i to, že jsme letos sumu za poradenské a právní služby navýšili na pětatřicet tisíc korun. Přitom jsme z ní zatím vyčerpali jen nepatrnou část," uvedla zastupitelka Patricie Kratochvílová.

Podobně to vidí zastupitel Aleš Hybl. „Určití lidé neustále bombardují obec nejrůznějšími dotazy. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale je potřeba se soustředit i na podstatnější věci. Například vyčištění rybníka nebo novou autobusovou zastávku. Připomíná mi to žabomyší války. Mám pocit, že ze strany některých lidí jde o řešení osobních problémů než o zájmy obce," zhodnotil Hybl.

Také zastupitel Karel Juřík je přesvědčený, že starostka je člověkem na svém místě. „Několik posledních auditů v naší obci dopadlo bez chyby," uvedl Juřík.