Ve Žďárné a v sousední obci Suchý probíhají na začátku září finální práce na kanalizaci a čistírně. „Z výstavby se mi vybavují dva nejnáročnější momenty. Při hlubinném zakládání ČOV jsme narazili na skálu a museli jsme ji mechanicky odtěžit či dobít bouracími kladivy. Značnou improvizaci si také vyžádalo betonování konstrukcí v aktivačních nádržích,“ řekl Robert Škarecký, vedoucí projektu za Metrostav.

Společnost Dopravní stavby Brno mezitím dokončuje kanalizaci ve Žďárné, která zahrnuje sedm kilometrů hlavního řadu a přes tři sta přípojek. Realizaci projektu ale také komplikovaly složité geologické podmínky, včetně skalních hornin a vysoké hladiny spodní vody. „Práci ztížily i stísněné poměry v jednotlivých ulicích,“ sdělil stavbyvedoucí Ondřej Přerovský.

Aktuálně pracovníci dokončují veškerou práci a čekají na připojení čistírny na vysoké napětí, aby mohli otestovat nainstalované technologie. Zapravují také silnice po výkopech v obci Suchý. Oproti projektu ale museli změnit trasu jedné ze stok. „Termín kompletního dokončení díla jsme tak posunuli o dva měsíce, na listopad," poznamenal mluvčí Skupiny Metrostav Radim Mana.

Předseda boskovického Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí, Jiří Crha, zdůraznil, že odkanalizování těchto dvou obcí je klíčové pro ochranu Moravského krasu. „Postupně bude ale třeba podobnou investici udělat i v ostatních obcích nad krasem,“ dodal Crha.

Nová čistírna odpadních vod ve Žďárné, s kapacitou pro 1670 ekvivalentních obyvatel, bude hrát klíčovou roli v ochraně této cenné přírodní oblasti. Součástí projektu je i příprava na instalaci fotovoltaické elektrárny, která pomůže snížit energetickou náročnost jejího provozu.

Kanalizace v obcích Suchý a Žďárná měří téměř 14 kilometrů. Celkové náklady činí 250 milionů korun bez daně. Většina financí pochází z dotací Státního fondu životního prostředí a Jihomoravského kraje. Provoz čistírny zajistí Vodárenská akciová společnost.