Podobných případů, kdy zloděj využije uvolněné nálady a snížené ostražitosti dovolenkářů, v těchto dnech přibývá. „Množí se vloupání do chatek, stanů, ale i hotelových pokojů a zaparkovaných aut u vodních ploch. Největší nebezpečí hrozí na turisticky zajímavých místech, na koupalištích, v kempech nebo u jeskyní v Moravském krasu," uvedla policejní mluvčí.
Pachatelé se podle ní spoléhají na to, že si lidé s sebou na dovolenou berou elektroniku, šperky a větší obnosy peněz. Tyto věci pak často nechávají bez dozoru ležet na verandách chatek nebo v otevřených stanech. „Spousta lidí si také stále myslí, že když své cennosti zamknou do auta, jsou v bezpečí," řekla Šebková. Rekreantům radí dražší věci s sebou na dovolenou raději vůbec nebrat a pokud je to nezbytné, nosit je stále u sebe či využít služeb uzamykatelných trezorů v kempech a na koupalištích.
Své věci si mohou bezpečně uschovat třeba návštěvníci blanenského akvaparku. Podle tamního provozního řádu jsou šatní skříňky na uložení oblečení a do hlídaných skříněk u hlavního vchodu si rekreanti mají dát cenné věci a peníze. „Hlídaný trezor stojí pouhých dvacet korun na den, přesto jsme tu letos měli už dvě krádeže. V obou případech si lidé své doklady a peníze nechali v šatní skříňce a přišli o ně," popsal vedoucí provozu Pavel Ševčík s tím, že za ztrátu cenností v takovém případě nenesou zodpovědnost.
Podobný problém vloni řešili i na koupališti v Boskovicích. Uzamykatelné skříňky na cennosti jsou tam také k dispozici, přesto je někteří lidé nechávají ležet na hromádce na dece. „Když někdo odejde a na dece, kam není vidět, nechá tašku s penězi, není pro zloděje nic jednoduššího, než si pro ni zajít," podotkl Bohumil Feruga z boskovického koupaliště Červenka. Pokud koupající z nějakého důvodu své věci do skříňky odložit nechce nebo to na koupališti není možné, neměl by se podle Šebkové bát požádat alespoň souseda, aby mu je pohlídal.
Zloději už letos řádili i přímo v kempu u rybníka Olšovce. Podle recepčního Lukáše Vavrčíka ale ukradli jenom menší obnos peněz a oblečení, které si lidé sušili na šňůrách. „Velmi nepozorné bývají hlavně děti na školních výletech. Své peněženky a mobilní telefony často nechávají ležet na různých místech bez dozoru," doplnil Vavrčík.
Kempařům radí brát si s sebou jen tolik peněz, kolik skutečně mohou utratit, a drahou elektroniku či doklady si raději uložit na recepci. „Věci jsou tu pod stálým dohledem pracovníků kempu, letos jsme navíc na recepci nainstalovali i kameru," uvedl recepční. Lidé by podle něj neměli zapomínat řádně zajistit ani svá dovolenková obydlí. Uzavření oken a zamčení dveří karavanu jsou samozřejmostí. U stanů je zabezpečení obtížnější. „Visací zámek na stanu může zloděje odradit, ale nelze na to spoléhat. Pokud se někdo chce dovnitř dostat, vezme nůž a stan kdekoli rozřízne," nastínila policejní mluvčí.
Na své cenné věci si letos zatím dávají pozor návštěvníci stanového kempu Suchý. „Nezaznamenali jsme ještě žádnou krádež. Možná i proto, že všechny rekreanty při příjezdu varujeme, aby byli opatrní," řekla recepční Marie Učňová. Vedle uzamykatelných skříněk tam ubytovaní využívají i místnosti vedle recepce, kde mohou nechat svá větší zavazadla.
V kempu Baldovec se krádežím snaží předcházet s pomocí několika pracovníků bezpečnostní agentury. „Po areálu kempu se podle situace pohybují dva až pět členů ochranky, kteří dohlíží na pořádek. Funguje to dobře, zatím se nikomu nic neztratilo," uvedl manažer střediska Mirko Marcín.
VERONIKA MACHOVÁ